persona dilecti sui cappellani Gerrardi Schere, sacre theologie profes- soris, quatenus sibi specialem gratiam facientes de prefatis cappel- laniis sic ut premittitur vacantibus, quarum fructus etc. prime sex et secunde quatuor marcarum argenti secundum communem extimatio- nem valorem annuum non excedunt, sive ut premittitur sive alias quo- vismodo aut ex alterius cuiuscumque persone obitu seu per liberam cuiuscumque de illis in Romana (sic) vel extra earn eciam coram notario publico et testibus factam sponte resignacionem vacent, devo- lute, affecte, specialiter aut alias generaliter reservate seu inter quos- cumque ubilibet litigiose, cuius litis statum etc. existant, eidem Erhardo (sic) Schere dignemini misericorditer providere. Constitutionibus et ordinationibus apostolicis cum ceteris non obstantiis et clausulis opor- tunis. Fiat ut petitur. T(homas). Et quod non obstantie ipsius Gerrardi non obstante regula habeantur pro expressis. Fiat. (T(homas). Datum Rome apud sanctum Petrum pridie Idus Marcii anno septimo. Reg. Suppl. Vol. 471, fol. 181 vso. 182, Vaticaans archief Rome. bijlage 38 19 October 1454 Gerardus Schere, professor in de theologie, kapelaan van Johannes, de kardinaal van Sancta Maria in Trastevere, is voorzien van de vicarieën aan het altaar van St Egidius in de kerk van St. Petrus te Middelburg en aan dat van O.L. Vrouw in de kerk van O.L. Vrouw te Westsou burg in het bisdom Utrecht, vacant eerst door de dood van Gerardus Jacobi, familiaris van voornoemde kardinaal, in Spoleto en vervolgens door die van Hinricus de Werberch, eveneens familiaris van voor noemde kardinaal, onder verzwijging, dat Johannes Buenzen, clericus van voornoemd bisdom, de kapelanie van St. Egidius bijna drie jaar en Hermannus, priester van hetzelfde bisdom, die aan het altaar van O.L. Vrouw al vier jaar bezet hebben, en vraagt de pauselijke brieven te zenden. Beatissime pater. Vacantibus perpetuis vicariis sive cappellaniis in ec clesia sancti Petri in Middelborch ad altare beati Egidii et in ecclesia beate Marie virginis in Westerzuborch ad altare dicte beate Marie Traiectensis diocesis per obitum Gerardi Jacobi in civitate Spoletana deffuncti, ubi protunc Romana curia erat, familiaris reverendissimi patris et domini Johannis cardinalis tituli sancte Marie in Transtiberim etc. Sanctitas Vestra quondam Hinrico de Werberch, prefati domini cardinalis familiari, de prefatis cappellaniis gratiose providit, qui lic- 199

Archief | 1972 | | pagina 213