presentia domini nostri pape. C(hristophorus) Ariminen(sis). Datum Bononie tercio Nonas Januarii anno septimo. Reg. Suppl. Vol. 344, fol. 189 vso., Vaticaans archief Rome. bijlage 41 26 februari 1551 Appollonius Johannis, burger van de stad Nieuw-Vlissingen in het bis dom Utrecht, patroon en collator van een blijvende kapelanie aan het altaar van St. Jan de Doper in de parochiekerk van St. Nicolaas in voornoemde stad, schenkt deze kapelanie, vacant door de dood van magister Apollonius Nicolai Cole, priester, aan Jaspar Hugonis Sy- monss, inwoner van Nieuw-Vlissingen en clericus van het bisdom Utrecht, en verzoekt hem in het bezit daarvan te stellen. Zowel Apollonius Johannis als Jaspar Hugonis Symonss vragen Egidius de Hanthuuze, clericus van het bisdom Doornik, notaris, hierover een instrumentum op te stellen, hetgeen hij heeft gedaan. In nomine Domini Amen. Tenor presentis publici instrumenti cunctis innotestat, quod anno Domini millesimo quingentesimo quinquage- simo primo mensis vero Februarii die vigesimo sexto hora circiter nonam ante meridiem invictissimo imperatore Carolo eius nominis quinto regnante in mei notarii publici, ut decet, admissi testumque sub- scriptorum presentia personaliter constitutus, providus ac discretus Appollonius Johannis, civis oppidi Nove Vlissinge comitatus Zeelan- die Traiectensis diocesis, verus et indubitatus, uti retulit, patronus et collator cuiusdam beneficii ecclesiastici seu capellanie perpetue, fun- date et dotate ad altare sancti Johannis Baptiste in ecclesia parrochiali divi Nicolai prefacti oppidi Nove Vlissynghe, qui quidem Appollonius non vi, dolo, metu aut aliqua sinistra machinatione corruptus aut se- ductus, sed sano corpore, prout apparebat, stans deambulansque palam et publice prefatam capellaniam seu beneficium ad predictum altare sancti Johannis Baptiste fundatam, ut premittitur, nunc liberam et vacantem per obitum magistri Appollonii Nicolai Cole, presbiteri, una- cum omnibus et singulis suis iuribus, redditibus, proventibus, fructibus et emolumentis eiusdem universis, onere tarnen trium missarum eb- dommadatim celebrandarum in dicto altari Jaspari Hugonis Symonss, incole eiusdem oppidi Novi (sic) Vlissynge, clerico prefatie diocesis, presenti et acceptanti in Dei nomine pleno iure dedit et contulit, dat et confert per presentes sibique de huiusmodi beneficio seu capellania per- petua simpliciter propter Deum et pietatis intuitu providit, rogans et ob hoe requirens omnes et singulos dominos presbiteros, clericos nota- 202

Archief | 1972 | | pagina 216