Et quod presentis supplicationis sola signatura sufficiat absque aliarum litterarum desuper expeditione. Fiat. (Johannes). Datum Rome apud sanctum Petram octavo Idus Septembris anno secundo. Reg. Suppl. Vol. 860, fol. 259, Vaticaans archief Rome. bijlage 46 4 april 1519 Philippus van Bourgondië, bisschop van Utrecht, willigt het verzoek in van Petras Kemerlinck, rector van een vicarie in Vorselaar, van Nico- laus Engelberti, rector van het altaar van St. Dynpnus in het kleine koor van de kapel te Geel in het bisdom Kamerijk, en van Henricus Verhodonck, rector van de parochiekerk van St. Petrus te Poppen- damme in het bisdom Utrecht, om hun beneficies onderling te ruilen, waarbij Petrus de kerk van Poppendamme zal ontvangen, en schenkt na afstand van deze kerk door Johannes de Mechilinia, procurator van Henricus Verhodonck, de kerk met toestemming van Johannes, abt van het klooster te Middelburg en collator van de kerk, aan Petrus en beveelt hem in het bezit ervan te stellen. Philippus de Bourgondia etc. universis et singulis etc. salutem. Sup- plicari nobis fecerunt dominus Petrus Kemerlinck, rector vicarie nove fundationis in Vorselaer ex una, Nicolaus Engelberti, rector altaris sancti Dynpni parvi chori capelle de Gele Cameracensis diocesis ex secunda, et Henricus Verhodonck, rector parrochialis ecclesie sancti Petri in Popendam nostre diocesis partibus ex tercia, quatenus cum propter certas rationabiles causas multum expediret tam ipsis quam dictis eorum beneficiis ipsos eadem invicem canonice permutare ita quod ipsi mutuo ad dicta beneficia transferentur et ipse dominus Petras prefatam ecclesiam de Poppendamma dicte nostre diocesis asseque- retur facta itaque nobis fide de causis antedictis et quod in premissis non intervenit neque interveniet fraus, dolus, symonia aut quevis alia illicita pactio aut corruptela, nos dictorum supplicantium votis favora- biliter annuentes et dicte concepte permutationi triangulari auctorita- tem nostram interponentes ipsamque auctorizantes resignationem per discretum virum magistrum Johannem de Mechilinia, procuratorem su- pradicti domini Henrici Verhodonck, de parrochiali ecclesia de Pop pendamme antedicta ex causa dicte permutationis in manibus nostris legitime factam recepimus et admisimus et nichilominus eandem parro- 208

Archief | 1972 | | pagina 222