de parochiekerk van St. Laurentius te Ghrutersdijc in voornoemd bis dom, vraagt om aan de curie wijdingen te ontvangen zelfs buiten de rechtens vastgestelde tijd. Beatissime pater. Supplicat Sanctitati Vestre devotus ac humilis orator vester Hugo Nicolai de Wiskerc, clericus Traiectensis diocesis, rector parrochialis ecclesie sancti Laurentii in Ghrutersdijc eiusdem diocesis, quatenus sibi gratiam facientes specialem, ut a quocumque antistite catholico in Romana curia diebus dominicis feriatis et non feriatis ad omnes sacros ordines sintul aut, si placet eidem Sanctitati Vestre, suc cessive non obstante quod sit extra tempora a jure statuta, promoveri valeat et ordinari, licentiam dignemini misericorditer impertiri, maxime pater sancte, cum idem H(ugo) ratione sui beneficii sit artatus. Con- cessum, si sit artatus. G(eraldus) Cons(eranensis). Datum Rome apud sanctos Apostolos quinto Nonas Martii anno tertiodecimo. Reg. Suppl. Vol. 253, fol. 292 292 vso., Vaticaans archief Rome. bijlage 55 20 mei 1447 Jacobus Prepositi, clericus van Atrecht, pauselijk familiaris, vraagt de provisie van de parochiekerk van St. Nicolaas te Wolfaartsdijk in het bisdom Utrecht, vacant door de dood van Henricus Hugonis, en van het altaar van O.L. Vrouw in de parochiekerk te Noordwijk, van het altaar van O.L. Vrouw in de parochiekerk te Alphen, van het altaar van St. George in de collegiale kerk van St. Petrus te Leuven en van het altaar van St. Bartholomeus in de collegiale kerk van St. Petrus te Utrecht, alle gelegen in de bisdommen Utrecht en Luik en vacant we gens de verwerving van de parochiekerk te Voorhout in het bisdom Utrecht door Arnoldus Petri de Leydis, clericus van het bisdom Utrecht, met terzijdestelling voor deze keer van het patronaatsrecht van de kerk van St. Nicolaas, als dit aan leken behoort. Supplicat Sanctitati Vestre devotus orator vester Jacobus Prepositi, clericus Attrebacensis, Vestre Sanctitatis familiaris domesticus et con- tinuus commensalis, quatenus sibi specialem gratiam facientes de par- rochiali ecclesia sancti Nicolai in Wolverdijck Traiectensis diocesis, cuius duodecim, per obitum quondam Henrici Hugonis, ipsius ultimi possessoris in Romana curia defuncti, ac de uno beate Marie in de Nortich et alio beate Marie in de Alphen parrochialibus ac alio sancti Georgii in sancti Petri Lovaniensis necnon alio sancti Bartholomei in sancti Petri Traiectensis collegiatis ecclesiis altaribus dicte Traiectensis 217

Archief | 1972 | | pagina 231