dicte diocesis ecclesiis, que de jure patronatus laycorum existunt, quo rum fructus etc. quatuor marcharum argenti secundum predictam exti- mationem valorem annuum non excedunt, in palatio causarum apos- tolico litigat ac gratia expectativa, si quam habeat, in cancelleria apos- tolica exprimenda ceterisque contrariis quibuscumque. Cum clausulis oportunis. Concessum ut petitur in presentia domini nostri pape. B(lasius) Graden(sis). Datum Rome apud sanctum Petrum sexto Ka- lendas Junii anno tercio. Reg. Suppl. Vol. 291, fol. 66, Vaticaans archief Rome. bijlage 59 z.d. waarschijnlijk juni 1543 Unio alterius portionis ecclesie parrochialis sancti Pancratii in Kerck- werve iurisdictionis Schaldie partium Zeelandie vacantis per mortem seu liberam resignationem magistri Comelii Petri ad alteram portio- nem eiusdem ecclesie, quam obtinet dominus Mathias Olerdi ad vitam eiusdem salvo quod impetret institutionem ab archidiacono et jure eiusdem salvo de consensu collatorum. Protocol van Johannes Beyer als notaris van de vicaris van de bisschop, dl. 2, fol. 166, Archief van de bisschoppen, no. 538, RA. Utrecht. De institutie vond plaats op 16 juni 1543. Vgl. P. M. Grijpink, Regis ter op de parochiën, altaren, vicarieën en de bedienaars, zooals die voorkomen in de middeleeuwsche rekeningen van den officiaal des aartsdiakens van den Utrechtschen Dom, dl. 1, Amsterdam 1914, p. 45. bijlage 60 4 mei 1484 Petrus Voipbins, clericus van het bisdom Utrecht, rector van de ka- pelanie aan het altaar van O.L. Vrouw in de parochiekerk van St. Christoforus nabij Zierikzee in voornoemd bisdom, vraagt om aan de curie wijdingen te ontvangen zelfs buiten de rechtens vastgestelde tijd. Beatissime pater. Supplicat Sanctitati Vestre devotus orator vester Petrus Voipbins, clericus Traiectensis diocesis, rector capellanie fun- date existentis ad altare beate Marie virginis situm in ecclesia parro- 222

Archief | 1972 | | pagina 236