ecclesiam ipsam visitantibus et ad conservacionem huiusmodi sive ip- sius ecclesie fabricam adiutrices manus porrigentibus aut alias pias inibi elemosinas erogantibus septem annorum et totidem quadragenarum indulgencias, que tractu temporis non expirent, concedere dignemini. Non obstantibus contrariis quibuscumque. Cum clausulis oportunis. Concessum in forma in presencia domini nostri pape. C(hristophorus) Ariminen(sis). Datum Florencie sexto Kalendas Aprilis anno sexto. Reg. Suppl. Vol. 321, fol. 260 vso., Vaticaans archief Rome. bijlage 62 10 October 1439 Verzoek aan hen, die het leprozenhuis met een kapel, dat gelegen is buiten de muren van Zierikzee in het bisdom Utrecht op een plaats, welke O.L. Vrouw van de Geboorte van Jezus Christus genoemd wordt, en dat gesticht is ter ere van de H. Drievuldigheid, O.L. Vrouw en St. Lazarus, jaarlijks op Paasdag of Goede Vrijdag en gedurende zijn octaaf bezoeken en tot zijn herstel en onderhoud bijdragen, een aflaat te verlenen. De parochianen van de parochiekerk van de H. Drievuldigheid en St. Willibrordus te Burch op het eiland Schouwen in Zeeland in het bis dom Utrecht verzoeken aan hen, die deze kerk jaarlijks en vooral op de zondag na het feest van de Geboorte van St. Jan de Doper en gedu rende zijn octaaf bezoeken, een aflaat te verlenen. Beatissime pater. Cum domus leprosorum sive leprosaria cum quadam capella sibi contigua extra muros opidi de Zierixze Traiectensis dio- cesis in quodam loco dicto Nostra Domina de Nativitate Jhesu Christi situata et in honorem sancte Trinitatis, beate Marie virginis Nostre Domine de Nativitate Jhesu Christi nuncupate ac sancti Lazari fundata, ad quam etiam singulis annis et presertim ipso die Parasceves seu die Veneris sancta magna populi confluit multitudo, in suis fructibus, redditibus et proventibus ita exigua existat, quod pro continuis fabrice ac edificiorum dicte domus seu leprosarie cum capella huiusmodi repa- racione necnon vite pauperum leprosorum inibi pro tempore degen- cium sustentacione minime sufficiant, sed pia Christifidelium suffragia sint per maxime necessaria et eciam oportuna, eapropter ut ipsi Christi- fideles eo libencius ad domum et capellam huiusmodi inclinentur et maiorem gerant devocionis effectum, dignetur Sanctitas Vestra omni bus et singulis Christifidelibus, qui prefatas domum et capellam devote visitaverint annuatim ac pro reparacione et sustentacione supradictis 224

Archief | 1972 | | pagina 238