derd, en verzocht de naam Museumstraat te wijzigen, aangezien een langer gebruik van deze naam misleidend zou zijn13. De straat, die sedert 1886 Museumstraat heette, werd in 1892 omgedoopt in Korte Lombardstraat, een naam, welke zij ook reeds vóór 1886 had gedra gen. Deze straat, die de Latijnse Schoolstraat met de Groenmarkt ver bond, is bij de wederopbouw van Middelburg na 1940 vervallen. In 1892 heeft Van Linschoten het gebouw gekocht voor f. 10.000, welk bedrag in termijnen zou worden betaald. Voor vele leden van het Gezelschap was de verkoop van het huis een moeilijk te verwerken besluit. Men begreep echter, dat er niet zo gemakkelijk een nieuwe huurder voor dat deel van het gebouw zou zijn te vinden, en legde zich bij het onvermijdelijke neer. Reeds in 1899 verkocht Van Linschoten het huis met een aanzienlijk verlies voor f. 4100.Korte tijd daarna werd het afgebroken. De overeenkomst met Van Linschoten gaf aanleiding tot talloze moei lijkheden. De finantiële positie van Van Linschoten bracht mede, dat hij herhaaldelijk om uitstel van betaling vroeg, of vermindering van de huur-, resp. koopsom, terwijl hij anderzijds op kosten van het Gezel schap telkens veranderingen in het gebouw wilde laten aanbrengen (kamers aftimmeren, ramen veranderen, leidingen verleggen, kamers van het Gezelschap in gebruik nemen, werkzaamheden in de tuin ver richten, e.d.). In 1901, toen hij nog f. 900.schuld had, heeft het Gezelschap er in toegestemd om met f. 400.de zaak als afgedaan te beschouwen en aldus aan Van Linschoten f. 500.kwijt geschol den. Het Natuurkundig Gezelschap, dat tussen 1892 en 1899 enkele kamers had gehuurd in zijn vroegere huis, moest in 1899 naar een andere ruimte voor zijn vergaderingen en voor de berging van zijn instrumen ten omzien. In de loop der jaren werd voor de voordrachten o.a. ge bruik gemaakt van localiteiten in St Joris, Vergenoeging, Doopsgezinde kerk, Nieuwe Doelen of Schuttershof. Na de oorlog werd aanvankelijk het Schuttershof gebruikt; van 1962 af is men overgegaan tot het ge bouw De Schakel. Een ander belangrijk eigendom van het Natuurkundig Gezelschap was de collectie natuurkundige instrumenten. Ook deze was een zorgenkind. Van zijn oprichting af bezat het Gezelschap diverse toestellen, die in proefnemingen bij de lessen gebruikt werden. Door aankoop en schen king groeide de verzameling voortdurend, maar de benodigde ruimte om ze te huisvesten en de tijd en het geld om ze te onderhouden ont braken. In 1865 werden onderhandelingen met het Rijk aangeknoopt om de 13. Brievenboek 18861899, brief 5.VI. 1889 25

Archief | 1972 | | pagina 23