publicum seu publica instrumentum et instrumenta. Acta sunt hec in opido Gandensi in Flandria Tomacensis diocesis in ecclesia parrochiali sancti Michaelis ibidem sub anno, indictione, mense, die, hora et pon tificate suprascriptis presentibus ibidem viris discretis et honestis do- minis magistro Johanne die Groote, Johanne Habe, presbiteris, Johan- ne de Utrine, Colairt de Hailwyn, laycis Tornacensis diocesis, testibus ad premissa vocatis specialiter et rogatis. Ego Henricus Fabri filius Jacobi natas de Zierixee, clericus Traiecten- sis diocesis, publicus sacris apostolica et imperiali auctoritatibus nota- rius, quia premissis omnibus et singulis, dum sic, ut premittitur, fierent et agerentur unacum prenominatis testibus, presens interfui eaque om nia et singula sic fieri vidi, scrivi et audivi. Ideo hoc presens publicum instrumentum manu mea propria scriptam exinde confeci et in hanc publicam formam redegi signoque et nomine meis solitis atque con- suetis signavi et subscripsi in testimonium omnium premissorum roga- tus et requisites. Archief van het kapittel ten dom, no. 4177, RA. Utrecht. bijlage 65 15 december 1530 Permutatio vicarie sancte Crucis in parrochiali ecclesia de Kerckwerve ex resignatione magistri Antonii Boge, procuratoris Flenrici Nicolai, rectoris eiusdem, pro domino Johanne Adriani pro parrochiali ecclesia sancti Anthonii nuncupata Capella Cursoris ex resignatione magistri Martini Boge, procuratoris eiusdem domini Johannis Adriani, rectoris, ut asseritur, eiusdem ecclesie. Actum anno 30 XVa Decembris. Protocol van Johannes Beyer als notaris van de vicaris van de bisschop, dl. 1, fol. 11, Archief van de bisschoppen, no. 538, RA. Utrecht. bijlage 66 4 januari 1548 Petrus filius Comelii Lanyss, parochiaan van de kerk van St. Nicolaas te Brouwershaven, collator of patroon van een kanonikaat en prebende in de collegiale kerk van St. Livinus te Zierikzee, gesticht door F(rede- ricus) Walteri, draagt voor voornoemde kanonikaat en prebende, vacant door de dood van Anthonius filius Johannis, aan de deken of bij diens afwezigheid aan de vicedeken en het kapittel van genoemde collegiale kerk voor Laurentius Petri Comelii Lanysz, zijn wettige 227

Archief | 1972 | | pagina 241