instrumenten in bruikleen te geven aan de toen pas opgerichte Rijks H.B.S. te Middelburg, met de bedoeling, dat deze school ze mocht ge bruiken in de natuurkunde-lessen, terwijl het Gezelschap wederkerig de instrumenten van die school voor zijn lezingen mocht gebruiken. Deze bepaling werd van de zijde der H.B.S. zeer stroef gehanteerd. Ook schijnt de nauwkeurigheid der inventarislijsten nogal wat te wen sen over te hebben gelaten14. Verder waren er in de volgende jaren klachten dat de H.B.S. zelfs de eigen instrumenten van het Gezelschap niet wilde uitlenen en er onvoldoende zorg aan besteedde. "De instru menten lagen op een zolder der R.H.B.S. bij hout en schavelingen, tegen het stof alleen door een oud zeil beveiligd"15. Omgekeerd klaag de de H.B.S. dat het Gezelschap instrumenten van de school als de zijne beschouwde. In 18881(3 vergoedde het Rijk f. 300.voor defecte en verdwenen instrumenten en het kosteloos afstaan der instrumenten- kast. Bovendien werd toen een nieuwe overeenkomst aangegaan, waar bij alle instrumenten naar het gebouw in de Latijnse Schoolstraat terug keerden. In 1889 waren zij weer terug in dit gebouw, en wisselden het Gezelschap en de H.B.S. jaarlijks lijsten van de in elks bezit zijnde instrumenten uit. In deze situatie kwam andermaal verandering toen Van Linschoten het gebouw in 1899 verkocht, en het Gezelschap er dus met al zijn eigendommen uit moest. Het meubilair werd al dadelijk verkocht; voor de instrumenten heeft men getracht onderdak te verkrijgen in de Bur geravondschool, en toen dat niet lukte in de Rijksleerschool. Nadat men ook bij deze laatste school niet slaagde, werd het verzoek gericht tot het Zeeuwsch Genootschap. Hier was men bereid om een aantal van de meest waardevolle instrumenten te huisvesten. Zij werden op de derde etage van het gebouw in de Wagenaarstraat geplaatst17. Zij waren verzekerd voor f. 400.De kast werd in 1913 aan het Zeeuwsch Genootschap ten geschenke gegeven. Momenteel zijn er in het Zeeuws Museum geen instrumenten van het Natuurkundig Ge zelschap meer aanwezig. Wel worden er nog enige zeer lange, smalle sleutels bewaard, afkomstig van de instrumentenkast van het Gezel schap. De resterende instrumenten wilde het Gezelschap van de hand doen door schenking of verkoop18, ook al hadden vele leden bezwaren uit hoofde van de historische waarde der instrumenten en op grond van de overeenkomst met de H.B.S. voor wederkerig uitlenen. Zo zijn in 14. Brievenboek 1870—1886, brief 19.11.1886 15. Not. algemene verg. 4.VI.1889 16. Not. algemene verg. 18.IX.1888 17. Not. bestuursverg. 27.IX.1905, 18.IX.1906 en 25.IX.1907 18. Not. algemene verg. 23.IV.1900 26

Archief | 1972 | | pagina 24