Ter Gedachtenis Na gehoude Les op Woensdag den 26. April 1794. in het Natuur kundig Genootschap der Dames opgericht binnen Middelburg den 6. Augustus 1785. heb ik de eer dit los beweegbaar Planetarium van Ons Zonnestelsel bestaande uyt drie en twintig Stukken door mij bedagt en laten vervaardigen, in eigendom aantebieden aan Hun WelEdelens, ten blijke mijner Verpligting, hoogagting, en eerbied als mij vereerd vindende door Derzelver vrije Verkiezing ten Jaare 1790. om te assisteeren bij de Lessen als President, en verder als zeer bereidwillen Uytvoerder van Haare besluyten. Dit eigendomsbewijs is in 1887 samen met de overige bezittingen van het Dames Physica aan het Zeeuwsch Genootschap geschonken, en thans in de archivalia van dit Genootschap aanwezig. In de bestuursvergadering van het Genootschap van 2 Januari 1866 wordt hierover opgemerkt: "De voorzitter doet mededeeling van zijn onderzoek naar den eigendom van het planetarium, hetwelk hij meent, volgens overgelegden brief van het jaar 1794, dat alstoen aan het Dames Physica ten geschenke gegeven zoude zijn. Door den heer Lantsheer wordt dit echter betwijfeld, die van oordeel is, dat daarbij sprake is van een ander, dan het tegenwoordige omvangrijke en kun stige planetarium, dat volgens de beschrijving van Krom en Van der Palms lofrede op v. d. Perre al vroeger aan het Zeeuwsch Gen. ten geschenke gegeven is." Uit het bovenstaande blijkt dat er dus wel degelijk een tweede plane tarium te Middelburg heeft bestaan. Over het verdere lot van dit Rader- macher-planetarium is niets bekend. Vermoedelijk was het reeds in 1866 niet meer aanwezig, maar in ieder geval bestond het niet meer in 1887 bij de opheffing van het Dames Physica. 4. BESTUUR EN LEDEN. JUBILEA Bij de oprichting van het Natuurkundig Gezelschap was er onder de leden, zowel de dirigerende die tevens contribuerende leden waren, als onder de docerende leden die vrijgesteld waren van betaling, het stre ven om de in de 18de eeuw opgekomen belangstelling voor natuur kundige vraagstukken door redevoeringen en proefnemingen aan te moedigen en te ontwikkelen. Van de oorspronkelijke vijf docerende leden waren er vier predikant en één (n.l. de secretaris L. Bomme) lakenkoopman. Zij hadden geen Radermacher Heer van Nieuwerkerk 4 Middelburg 17 94 26 28

Archief | 1972 | | pagina 26