leman, J. Priester, Leendert Janse, G. F. W. Baehr. Van 18461860 vervulde Janse de functie van lector. Hij was tevens docent voor het Dames Physica. Intussen gaf van 1856 af ook Dr G. van Hennekeler een deel der lessen. Deze laatste was van 18601866 de enige lector, totdat in 1866 Dr F. Seelheim er bij werd benoemd en in 1867 Dr H. van Hall. Zij kregen f. 10.per les. In 1873 viel Van Hall af en in 1878 Seelheim. Nieuw benoemd werden Dr J. J. Couvée (1878) en Dr H. Japikse (1879). Het tarief was intus sen opgeklommen tot f. 15.per les. In 1882 trad Van Hennekeler af, zodat Couvée en Japikse overbleven, terwijl incidenteel verschillende andere leden uitgenodigd werden om enkele lessen te geven. Al deze heren werden elk jaar opnieuw door het bestuur uitgenodigd. De keuze van de onderwerpen van hun voordrachten werd meestal aan de spre kers zelf overgelaten. De lezingen werden gewoonlijk in het Museum Medioburgense gehouden, een enkele maal ook in de H.B.S. Demon straties met de instrumenten van het Gezelschap vormden een belang rijk onderdeel van de lessen. Gedurende enige jaren hielden enkele leden van het Gezelschap de wintervoordrachten. Van 1896 af werden ook zo nu en dan sprekers van buiten Zeeland uitgenodigd. Het waren niet langer "lessen", maar "lezingen" of "voordrachten" op universitair niveau door een ruime keuze van sprekers. Demonstraties met de instrumenten van het Gezel schap vonden hoe langer hoe minder plaats. Daarentegen begon het vertonen van lantaarnplaatjes, en later ook van films, die door de sprekers zelf werden meegebracht, meer en meer gebruikelijk te worden. Steunend op de traditie der 18de en 19de eeuw gaf men in het begin der 20ste eeuw de voorkeur aan series van meer dan één lezing over één onderwerp door één spreker34. Zo hield Prof. Hugo de Vries in 1903 vier lezingen over de leer der erfelijkheid, maar verder is dit niet voorgekomen. De onderwerpen waren niet langer uitsluitend van natuurkundige aard. Ook medische, chemische, wiskundige, meteorologische, biologische en geologische komen op de programma's voor. De sprekers werden met zorg uitgekozen; men treft er vele beroemde namen bij aan, zoals Hugo de Vries, J. D. van der Waals, K. Martin, E. Dubois, F. A. F. C. Went, L. Bolk, C. Winkler, Joha Westerdijk, H. J. Jordan, H. A. Brouwer, C. U. Ariëns Kappers, H. Zwaardemaker, H. A. Lorentz, B. van Everdingen, M. Straub, L. van Itallie, W. A. J. M. van Water schoot van der Gracht, W. H. Julius, J. H. F. Kohlbrugge, H. J. Ham burger, R. Magnus, K. H. Bouman, G. Jelgersma, J. P. Kleiweg de 34. Not. algemene verg. 24.IV.1901 en 30.IV.1902 33

Archief | 1972 | | pagina 31