HISTORISCHE ORGELS IN ZEELAND door J. H. Kluiver VOORWOORD De laatste decennia is de belangstelling voor het orgel sterk toegeno men. Dit komt niet alleen tot uiting in het stijgend bezoekersaantal van orgelconcerten maar ook in een toenemende vraag naar litteratuur over het orgel. Naast werken van algemene aard zijn de afgelopen jaren ook bijdragen over het orgelbestand van afzonderlijke provincies versche nen. Over de orgels in Zeeland is tot nog toe echter weinig gepubli ceerd. Met deze studie hoop ik in deze leemte te voorzien. Het ligt in de bedoeling de historische orgels van Zeeland eilandsge- wijze te behandelen. Deze aflevering omvat Noord- en Zuidbeveland. In de volgende hoop ik in samenwerking met de heer J. H. van Dort te Middelburg de historische orgels van Walcheren te behandelen en in een laatste aflevering die van de overige eilanden en Zeeuwseh-Vlaan- deren. De titel eist wel enige nadere omschrijving. Onder historische orgels wil ik in de eerste plaats verstaan: instrumenten gebouwd vóór het verval dat aan het begin van deze eeuw in de orgelbouw is ingetreden. Een absolute grens is niet te trekken. Sommige orgelbouwers gingen al aan het einde van de 19e eeuw over op het pneumatisch systeem terwijl andere nog vrij lang aan de oude bouwprincipes vasthielden. Zo heeft bijvoorbeeld de fa. Van Dam te Leeuwarden nog tot de eerste Wereld oorlog werk van relatief goede kwaliteit geleverd. Het werk van orgel bouwers zonder traditie in de 19e eeuw (bijvoorbeeld de fa. Dekker te Goes) heb ik buiten beschouwing gelaten. Tot 'historische orgels' wil ik ook de niet meer bestaande instrumenten rekenen. Men is geneigd de geschiedenis van een orgel waarvan slechts de kas bewaard is gebleven te vermelden, maar die van een geheel ver loren gegaan instrument buiten beschouwing te laten. Toch is er weinig verschil tussen beide categorieën. In beide gevallen is de geschiedenis van het instrument van gelijke waarde voor onze kennis van het orgel in het verleden. Ik tracht dan ook zoveel mogelijk gegevens over niet meer bestaande instrumenten op te nemen. Met deze studie pretendeer ik niet een volledige geschiedenis van het orgel in Zeeland te leveren. Het is hoogstens een voorlopige stand van zaken die voor verbetering en uitbreiding vatbaar is. Er kunnen archief stukken aan het licht komen die nieuwe inzichten mogelijk maken of opheldering verschaffen over orgels waarvan de herkomst tot nog toe niet bekend is. 43

Archief | 1972 | | pagina 41