Zuid en Noord Beveland GOES, MARIA MAODALENAKERK De Middeleeuwse orgels van de Maria Magdalenakerk. Het vroegste bericht betreffende een orgel in deze kerk dateert uit 1469. De magistraat stelde in dat jaar een meester Zybrant aan tot or ganist1. Het eerstvolgende document is een contract tussen de kerk meesters en een meester Coenraet van Antwerpen uit 1529, dat in af schrift bewaard is gebleven2. Deze orgelbouwer moest het orgel ver plaatsen naar de schoenmakerskapel, een nieuw klavier aanbrengen, het weibord verbeteren, enig nieuw pijpwerk leveren, nieuwe blaas balgen vervaardigen en ten slotte het orgel een toon lager stemmen. Aangezien de namen van de kapellen van de Grote Kerk niet meer bekend zijn kunnen we de plaats van dit orgel niet meer bepalen. Naast dit instrument was de Grote Kerk zeker sinds 1555 een tweede orgel rijk. Hierover zijn nog enige bijzonderheden bekend dank zij aan tekeningen van J. Boreel de Mauregnault, eind 18e eeuw schepen van Goes, die in zijn tijd nog de beschikking had over de kerkrekeningen van 1530 tot 15783. Naar aanleiding van de rekening van 1555 heeft hij genoteerd: In dit jaar wonnen de metselaars 15 schelling daags wanneer men zoo aan den orgel als aan de groote booge achter in de oude kerke werkte, zijnde alsdoen eenen nieuwen orgel gemaakt. Uit de rekening van 1566 heeft Boreel de volgende post overgenomen: Betaald mr. eer Nycholï4 ende Aert Jans5 orgelmakers op den 13 januari ter cause sijlieden den nieuwen orgel ende den ouden orgel geheel verschen gecordeert ende gerepareert hebben met haer tweeën omtrent 15 dagen onder reisen ende keeren ende noch bij henluden gelevert een vel twelck gekost hadde 13 schellingen 8 grooten, hier voor de personen betaelt voor al de somme van 7 ponden grooten Vlaems. Het feit dat de kerkmeesters in 1566 Nicolaas Niehoff de herziening van het nieuwe orgel hebben opgedragen betekent vrijwel zeker dat deze of zijn vader Hendrik Niehoff het instrument in 1555 heeft ge bouwd. Zeeland kende in de 16e eeuw dus minstens drie orgels van deze beroemde orgelmakers: Zierikzee 1549, Goes 1555 en Brouwers haven 15576. Het Niehoff-orgel werd behalve in de liturgie van de hoogmissen ook door de gilden bij bijzondere gelegenheden gebruikt. Zo vermeldt de rekening van het Severijns-, of Weversgilde voor 1570 de volgende post7: 45

Archief | 1972 | | pagina 43