1. Prestant8- 2. Holpijp 8- 3. Octaef 4- 4. Mixtuer - Registers] vant Poset[ief] 2. Principaelen, met het Prestant of Holpijp 5. Scharp 6. Superoctaef 2- 7. Toezeijn 8- 8. Quintade 8- 9. Quint Prestant 10. Duitse Pijp half 11. Holpijpken 4- 12. Sexquialter half Met goede Tramblantent exhibitfum] xii 9bris 1641 Dit bestek zegt meer over het te vervaardigen instrument dan men op het eerste gezicht zal veronderstellen. In de eerste plaats valt op dat achter de bourdon 16', prestant 8', octaaf 4' en trompet 8' van het hoofdwerk een hoofdletter P is geplaatst. Deze P is moeilijk anders uit te leggen dan als afkorting voor pedaal en aangezien het slechts een deel van de hoofdwerkregisters betreft moet hier transmissie op het pedaal zijn bedoeld, dat wil zeggen dat naast de hoofdwerkcancellen in de bas pedaalcancellen moesten worden gebouwd met eigen slepen, registertrekkers en vervoeringen naar de pijpen van genoemde registers. Op deze wijze zou het mogelijk zijn de vier registers onafhankelijk van de registercombinatie op het hoofdwerk te gebruiken. Transmissies werden in deze tijd veelvuldig toegepast. Opvallend is de duidelijke scheiding van de hoofdwerkregisters in twee groepen. De eerste omvat het prestantenkoor met de bourdon 16' sa men het "Groot Principael" genoemd en de trompet 8'. De tweede groep bestaat uit prestanten, fluiten en een tongwerk. Deze moest op een afzonderlijke bovenlade worden aangebracht zoals blijkt uit de toevoeging "dese registers op het boovenste zecreet". Het feit dat de prestant 8', ook met de bovenlade zou worden verbonden (bij no. 14 ontbreekt de voetmaat, zodat het kennelijk om „de" prestant gaat) is een aanwijzing dat hoofd- en bovenlade, hoewel op hetzelfde klavier aangesloten, afzonderlijk te gebruiken moesten zijn. Alleen in dat geval kon een dergelijke combinatie, eveneens een vorm van transmissie, zin hebben. Voor hoofd- en bovenlade zullen daarom eigen ventielen en windtoevoer met afsluitingen zijn voorgeschreven. Men kon dan door 48

Archief | 1972 | | pagina 46