Vastenavond daarop gereed moest zijn. De bouw duurde echter tot november van dat jaar. 3 november liet Deakens weten dat het orgel tegen de 13e gereed zou zijn. Voor de keuring verzocht de magistraat Comelis Helmbreeker te Haarlem, Alewijn de Voys te Leiden en Wil lem Smulders te Bergen op Zoom, alle drie prominente organisten36. Helmbreeker en Smulders gaven aan deze uitnodiging gevolg. De keu ring duurde ruim vier weken; men nam daar in de 17e eeuw gewoonlijk ruim de tijd voor! Het rapport dat de beide keurmeesters uitbrachten was bijzonder gunstig voor Deakens, hoewel er ook kritiek was. Deze laatste betrof het feit, dat Deakens in plaats van de mixtuur en scherp op het hoofdwerk een octaaf en superoctaaf had aangebracht, dat drie halve registers, buiten het bestek gemaakt slechts tot e' reikten in plaats van tot c' en dat de vox humana wat te slap was, hetgeen echter ge makkelijk te verbeteren zou zijn. Wat betreft het eerste punt van kritiek is het feit dat Deakens het zich veroorloofd had in plaats van de mix tuur en scherp op het hoofdwerk een octaaf en superoctaaf aan te brengen al even merkwaardig als de ijver die de beide keurmeesters aan de dag legden om deze niet geringe afwijking van het bestek te vergoelijken: "dat het werck noch het spel in sijn selven (als sijnde die beijde registers van seer goede resonantie en dattet alleenlijck maer aen en come op de naem van deselve registers) daerdoor niet te erger sal wesen"3®. Maar wat was nu in de 17e eeuw een groot principaal zon der mixtuur en scherp! Overigens hadden de organisten niets dan lof. Helmbreeker verklaarde dat de drie buiten het bestek vervaardigde registers "hem insonderheijt soo wel bevielen van thoon dat hij om een stuck ydereen uijt sijn beurte wenschte soo goet te hebben op den orgel in Haerlem"37. Daar Helmbreeker een zeer bekwaam organist was en zijn orgel in de St. Bavo een uitnemend instrument was dit zeker geen geringe lof38. Helmbreeker en Smulders verzekerden de magistraat ten slotte "dat niet alleen haer achtbare maer ooc andere liefhebbers van buyten occasie sal gegeven werden van dit stuck wercx wel te spreken". Zij adviseerden de magistraat Deakens een verering van 2000 toe te kennen. Hoewel Deakens wat op het pijpwerk had beknibbeld mogen we hem op grond van de uitbundige lof van bekwame meesters als Helmbreeker en Smulders toch zeker als een zeer bekwaam orgelmaker beschouwen, die ofschoon positiefbouwer van origine ook een groot object als dit orgel met succes kon volbrengen. Na de oplevering van het orgel gaf de magistraat een maaltijd in de grote zaal van de Kloveniersdoelen. In totaal was met de bouw een bedrag van 1678 Vlaamse ponden of ruim f 10.000 gemoeid. Hoewel de magistraat in feite opperkerkmeesters alle beslissingen had nomen was het orgel geheel uit kerkemiddelen bekostigd39. 54

Archief | 1972 | | pagina 52