8. Vox humana 8' Koppelingen: Hoofdwerk-Rugwerk Hoofdwerk-Echowerk Pedaal-Hoofdwerk Pedaal-Rugwerk Pedaal-Echowerk 2. GESCHIEDENIS VAN DE ORGELKAS a. OPSTELLING EN UITERLIJK IN 1643 Aan de hand van een onderzoek van de orgelkas en gegevens in de kerkrekeningen is het mogelijk geweest de opstelling en het uiterlijk van het orgel in de 17e eeuw grotendeels te reconstrueren. De oorspronkelijke plaats van het orgel kan men afleiden uit een op gave van wapens en blazoenen in de begraafrekening van 166659. Daarin is aan de zijde van het transept sprake van een wapen aan de pilaar naast het orgel. Het orgel moet zich dus tegen de voormalige westwand van het koor hebben bevonden. Uit de kerkrekeningen blijkt, dat het was opgesteld op een zoldering gedragen door pilaren60. De tegenwoordige lijst onder het orgel draagt met vooruitspringende gedeelten nog de herinnering aan de indeling van het vroegere oxaal: twee pilaren op de deellijnen van balkon en orgelkas, twee op de hoe ken van de zoldering. De oorspronkelijke indeling van de balustrade (zie hieronder) wijst een afstand van 8.09 m. tussen de buitenste pila ren uit. De bestaande balkconstructie van de orgelzolder is ten dele afkomstig van de voormalige zoldering. De balken zijn echter aan de achterzijde ingekort, zodat de oorspronkelijke diepte van de zoldering onbekend blijft. Aangezien men in de 18e eeuw in de veelhoekige koor sluiting plaats had voor vijf spaanbalgen zal de diepte in de 17e eeuw, toen het orgel vier balgen telde, niet veel groter zijn geweest. De oorspronkelijke indeling van de balustrade kunnen we uit de nog bewaard gebleven gedeelten reconstrueren. De huidige balustrade be staat uit een aantal gedeelten van verschillende herkomst. De pilaren van het gedeelte tussen orgelkas en muur zijn van een grove makelij en zijn op onbeholpen wijze op de profielen van de balustrade aangeslo ten. Dit gedeelte moet oorspronkelijk slechts vlakke stijlen hebben gehad met verspringende profielen en in de voetlijst eikenhouten blaas- knorren (langwerpige, halfronde, aan onder-, en bovenzijde afgeronde motieven). Op grond van deze eenvoudige uitvoering moeten deze ge deelten worden toegeschreven aan de zijkant van de voormalige zol- 8. Trompet 8' 9. Trompet 4' Tremulanten Rugwerk en Echowerk x historisch pijpwerk 63

Archief | 1972 | | pagina 61