Opmerkelijk is het verschil in stijl tussen orgelkas en galerij. De orna mentiek van het orgel is uitgesproken Louis XIV terwijl de galerij in Louis XVI stijl is uitgevoerd. Het orgel moet ouder zijn dan de galerij, want de Louis XIV stijl is hier te lande na het midden van de 18e eeuw in onbruik geraakt. Het orgel moet dan ook in 1786 als een bestaand instrument zijn aangekocht. Gelukkig bieden orgelkas en instrument voldoende aanknopingspunten voor het identificeren van de orgelmaker. Het medaillon in de muziek- lessenaar bevat een monogram J.J.M. en de deling in bas en discant tussen c en cis wijst op Zuid-Nederlandse invloed. De enige 18e-eeuw- se orgelbouwer van Zuidelijke afkomst die voor de initialen J.J.M. in aanmerking komt is Johannes Jacobus Moreau, zoon van Jacob Fran- gois Moreau die het orgel in de St. Janskerk te Gouda bouwdesoc. Jo hannes Jacobus heeft sinds het overlijden van zijn vader in 1751 zelf standig gebouwd. Door hem gebouwde instrumenten zijn het orgel in de Gereformeerde Kerk te Gameren, afkomstig uit de Engels Presby teriaanse Kerk te Rotterdam (1753) en het orgel in de Hervormde Kerk te Oosterhout afkomstig uit de Rooms-Katholieke Schuurkerk te Breda, eveneens in 1753 gebouwd. Niet bewaard gebleven is het door Moreau-junior gebouwde orgel van de R.K. Kerk te Zoeterwoude. J. J. Moreau moet omstreeks 1762 overleden zijn want sinds dat jaar is de orgelmaker J. Mittenreiter met het vaste onderhoud van het orgel in de St. Janskerk te Gouda belastsl. Naar de stijl te oordelen is het orgel te Baarland een van de eerste werken van Joh. Jac. Moreau. De ornamentiek van de orgels te Game ren en Oosterhout is reeds uitgesproken Louis XV. Het orgel toont met zijn uitbuigende velden en het overhoeks verloop van de kroonlijst van de middentoren enige verwantschap met het orgel in de St. Janskerk te Gouda. De herkomst van het orgel te Baarland blijft voorlopig onop gehelderd. Alleen een toevallige archiefvondst kan hier uitkomst bren gen. Het Moreau-orgel te Baarland is een uiterst waardevol monument, te meer daar het in alle opzichten zo goed bewaard is gebleven. Het is een van de meest waardevolle exemplaren van de kleinere monumen tale orgels van Nederland. Een restauratie van dit fraaie instrument is zeer wenselijk. biezelinge, hervormde kerk Het orgel in de Hervormde Kerk te Biezelinge is gebouwd in 1909 door de fa. Van Dam te Leeuwarden. Het is een uiterst soliede gebouwd in strument met een voor zijn tijd van ontstaan typische dispositie: 79

Archief | 1972 | | pagina 77