Het regeerwerk is nog vrijwel geheel origineel. Alleen de registerknop pen en het weibord van het pedaal zijn vernieuwd. De drukkoppel werd oorspronkelijk bediend met twee koperen knopjes in de regel tussen de klavieren. In 1954 zijn deze vervangen door registerknoppen aan weerszijden van de speeltafel. Het instrument bezit ondanks de wijzigingen en beschadigingen een uiterst welluidende klank. Vooral het pijpwerk van het onderklavier is fraai van toon. Het is een zeer waardevol instrument, te meer omdat op twee halve registers na al het oorspronkelijk pijpmateriaal bewaard zijn gebleven. Om deze reden, en het feit dat het een van de weinige nog bestaande Schmidt-orgels is, verdient het zeker een zorgvuldige en liefdevolle restauratie. ELLEWOUTSDIJK, HERVORMDE KERK In de Ned. Herv. Kerk te Ellewoutsdijk bevond zich tot de verwoesting van de kerk in 1944 een orgel van de fa. Batz-Witte uit 1870, waarvan ik de dispositie niet onvermeld wil laten 81g. Hoofdwerk: Bovenwerk: 1. Bourdon 16' 1. Holfluit 8' 2. Prestant 8' 2. Gamba 8' 3. Roerfluit 8' 3. Salicet 8' 4. Octaaf 4' 4. Gemshoorn 4' 5. Octaaf 2' 6. Nasard 3' Aangehangen pedaal 7. Mixtuur 2-3 st. 8. Trompet bas 9. Trompet discant 'S-GRAVENPOLDER, HERVORMDE KERK Het orgel van deze kerk is in 1878 geleverd door de fa. Maarschalker- weerd te Utrecht. De kosten van aankoop bedroegen 900, die voor de plaatsing en gedeeltelijke vernieuwing 4758'2. Het oude binnen werk is in 1914 vervangen door een pneumatisch instrument van de fa. J. Standaart te Rotterdam. De oorspronkelijke dispositie is niet be kend. De enige gegevens daaromtrent zijn dat het orgel een trompet bezat (overlevering), een roerfluit 8' en een fluit 4' (volgens een plan van J.H. Giesen in 1914 nog te gebruiken83). De dispositie moet, ge zien de geringe diepte die de kas oorspronkelijk bezat (1.02 m.) be scheiden van omvang zijn geweest. 82

Archief | 1972 | | pagina 80