In 1914 zijn ook de frontpijpen vernieuwd. Daarbij heeft men de pij pen van de middenvelden, die oorspronkelijk hebben gesproken, bui ten werking gesteld en de labia van de bovenvelden in een opwaartse lijn, in plaats van de oorspronkelijk neergaande lijn, doen verlopen. De orgelkas is een fraai specimen van 18e-eeuwse orgelarchitectuur. Vermoedelijk is het orgel een werk van de familie Batz van omstreeks 1780. Zowel het ontwerp als de uitvoering daarvan getuigen van een grote vaardigheid. Vooral het sofiet is een lust voor het oog. De oor spronkelijke kleur van het orgel was wijnrood mahonie. De huidige opstelling van het orgel, die dateert uit 1960, is niet geheel geslaagd te noemen. Het was bij dit type orgels gebruikelijk de voet- lijst van de orgelkas boven het hoofdgestel van het oxaal aan te bren gen zodat het sofiet met het hoofdgestel samenviel84. Hierdoor was het mogelijk het oxaal ook onder de hoekstijlen van de orgelkas van pila ren te voorzien. Deze optische steunpunten mist men thans en het ge sloten middengedeelte van het oxaal biedt daarvoor geen compensatie. 'S-HEERABTSKERKE, HERVORMDE KERK Het kleine, pittoreske orgeltje in de Hervormde Kerk te 's-Heerabts- kerke is in 1872 gebouwd door de Société Anonyme des Grandes Or- gues te Brussel en is 27 October van dat jaar in gebruik genomen84". Het is een romantisch instrument van goede kwaliteit met de volgende dispositie: 1. Montre 8' Klavieromvang C-g'" 2. Bourdon 8' basse Aangehangen pedaal C-d' 3. Bourdon 8' dessus 4. Salicional 8' 5. Flüte 4' 6. Trompette 8' basse 7. Trompette 8' dessus Het orgel is in 1968 gerestaureerd door de heer J. Eversdijk, orgel bouwer te Goes. De orgelkas heeft drie vlakke pijpvelden en is in neo- gotkische stijl uitgevoerd. De sierstukken opzij van de kas -rams- koppen die muziektrofeeën dragen zijn kennelijk een imitatie van de zijstukken van de orgels te Kloetinge of Heinkenszand. 'S-HEERARENDSKERKE, HERVORMDE KERK Het orgel van deze kerk is in 1868 aangekocht van de R.K. Willibror- duskerk te Zierikzee. Het archief van deze parochie gaat niet verder 83

Archief | 1972 | | pagina 81