HEINKENSZAND, HERVORMDE KERK Het orgel van de Hervormde Kerk te Heinkenszand is in 1911 aange kocht van de Hervormde Gemeente te Nisse. Het is in Nisse in 1788 aangeschaft uit een legaat van mej. S. Eijermeet, aangevuld met een gift van de ambachtsheer J. T. Spijker en is 25 mei van dat jaar in gebruik genomen94. Het wapenbord van de ambachtsheer Spijker dat vroeger aan het orgel prijkte, is thans nog in de kerk te Nisse aanwezig. Helaas zijn noch het bestek, noch de kerkrekeningen betreffende de bouw van het orgel bewaard gebleven. Op grond van de grote gelij kenis met het orgel in de Hervormde Kerk te Kloetinge valt dit orgel echter met vrij grote zekerheid toe te schrijven aan de orgelbouwer H. H. Hess te Gouda94a. De dispositie van het oorspronkelijk instrument is niet bewaard gebleven. Aangezien het klavier in de achterzijde van de orgelkas was aangebracht zal dit orgel geen bovenwerk hebben bezeten als dat te Kloetinge. In de rechter middenstijl van de achterwand be vinden zich nog acht openingen van de vroegere registertrekkers. De linker stijl, die ten behoeve van het tegenwoordig windkanaal gedeel telijk is verwijderd, zal een zelfde aantal hebben bevat. Verminderd met extra registerknoppen voor tremulant, ventiel en gehalveerde registers betekent dit een aantal van 11 a 12 registers. We kunnen hier bij denken aan een bezetting als van het hoofdwerk van het Kloetingse orgel. Uit openingen in het dak van de orgelkas is op te maken dat het instrument een trompet 8' heeft bezeten. Naar men ter plaatse mee deelde was het orgel in de kerk te Nisse vrij opgesteld in de koorboog. Bij de overplaatsing naar Heinkenszand is het orgel ingrijpend gewij zigd. Het instrument is door een pneumatisch werk van de fa. Spiering te Dordrecht vervangen. Daarbij zijn nieuwe frontpijpen van zink aan gebracht. Het front is om onverklaarbare redenen 1.04 m. ingekort. De borstwering is op de balustrade geplaatst in plaats van rechtstreeks op het hoofdgestel van het oxaal. De verhoudingen van het frontvlak alsmede van de prestant zijn door deze wijziging totaal bedorven. Ge lukkig zijn bij deze ingreep overigens geen essentiële onderdelen verlo ren gegaan. Het front is anders uitgevoerd dan dat van het orgel te Kloetinge. De consoles van de torens zijn eenvoudiger en niet door lauwerkransen met elkaar verbonden. De borstwering is in plaats daarvan versierd met rechthoeken van opgelegde profielen met ingezwenkte hoeken, voorzien van rozetten, een voor de Louis XVI stijl typerend motief. De torens zijn smaller zij bevatten slechts vijf pijpen (gewoonlijk zeven) de velden bijgevolg breder dan bij het Kloetingse orgel. Het hoofdgestel van de torens is niet, als gebruikelijk, langs de zijkant van de torens voortgezet, maar doorgetrokken boven de velden. Het hoofd- 88

Archief | 1972 | | pagina 86