gestel is ook langs de achterwand van de kas in een soortgelijk verloop als aan het front aangebracht. Deze vrij zelden voorkomende werk wijze houdt ongetwijfeld verband met de vrije opstelling in de koor- boog. Het orgel moest ook aan de achterzijde toonbaar zijn en een onderbroken hoofdgestel, zonder een daarmee corresponderende inde ling in torens en velden, zou een weinig fraaie indruk hebben gemaakt. Voor het doortrekken van het hoofdgestel tussen de torens was een niet al te snelle opwaartse beweging boven de velden vereist. Hieruit is te verklaren dat de velden zo breed mogelijk zijn gemaakt en een vrij gering hoogteverschil tussen de torens is aangehouden. De ornamenten aan weerszijden van de orgelkas zijn vrijwel identiek met die van het orgel te Kloetinge. Ook hier ramskoppen, die een lint met samengebundelde muziektrofeeën dragen. De blinderingen zijn bij dit orgel van een wat eenvoudiger uitvoering: lauwerkransen bij de torens, draperie boven de velden met rozetten op de knooppunten. De consoles van de torens en de ornamenten op de pijpstokken van torens en velden vertonen grote overeenkomst met die van het Louis de la Haye gebouwde orgel in de Ned. Hervormde Kerk te Moordrecht, vroeger in de Waalse Kerk te Gouda. Mogelijk hebben Hess en deze orgelbouwer zich door dezelfde beeldhouwer dan wel architect laten bijstaan. Ondanks de wijzigingen is de kas van het orgel in de Hervormde Kerk te Heinkenszand een waardevol specimen van de orgelarchitectuur van het einde van de 18e eeuw. Een herstel van dit fraaie orgelfront in oor spronkelijke staat zou zeer de moeite waard zijn. KAPELLE, HERVORMDE KERK Het orgel van deze kerk is gebouwd in 1868 door C. G. F. Witte van de fa Batz en co. te Utrecht voor een bedrag van 8000. Het is een kloek instrument van een goede kwaliteit. De speelaard is vrij zwaar. Dispositie en klank zijn typerend voor de in die tijd heersende opvat tingen: een zeer mild klinkend hoofdwerk en een zacht en lieflijk bo venwerk van fluiten en strijkers. De dispositie van het orgel is als volgt: Hoofdwerk: Bovenwerk: 1. Bourdon 16' 1. Prestant 8' 2. Prestant 8' 2. Holfluit 8' 3. Roerfluit 8' 3. Viola 8' 4. Violon 8' 4. Roerfluit 4' 5. Octaaf 4' 5. Salicet 4' 6. Fluit 4' 6. Gemshoorn 2' 7. Octaaf 2' 7. Voix Celeste 89

Archief | 1972 | | pagina 87