ruimte. De oxaalgedeelten uiterst links en rechts lijken op de foto slechts in beschildering op de muur aangebracht. De orgelkas is van een prachtige harmonische vormgeving en decoratie in Louis XVI stijl. Ter weerszijden van de orgelkas draagt een ramskop een lint met muziektrofeeën. Fraai is ook het beeldhouwwerk van het sofiet, samengebonden met een doorgaande lauwerkrans, en het snij werk van de blinderingen, bestaande uit lofwerk met gestrikte linten. De oorspronkelijke kleur van het orgel was imitatiemahonie, roodbruin met vlammen en nerven, een in deze tijd gebruikelijke wijze van be schildering van orgels. De pilaren van het oxaal waren gemarmerd. Bij de overplaatsing in 1913 zijn van het oude oxaal slechts de kapite len van de pilaren en de fraaie eikenhouten trap gebruikt. Van het overig materiaal van het oxaal is niets bewaard gebleven, hoewel in het bestek voor de wijziging van het interieur in 1913 was bepaald dat dit ter bestemder plaatse zou worden opgeborgen105. Bij het nieuwe oxaal is op essentiële punten van de oorspronkelijke toestand afgeweken. De buitenste oxaalgedeelten zijn achterwege gela ten waardoor het oxaal hoger en minder elegant lijkt in vergelijking met de vroegere toestand. In plaats van het lofwerk is de bovenrand van de balustrade van gordijntjes voorzien. De indeling van het nieuwe oxaal is weinig fraai. De plaats van de middelste pilaren houdt noch verband met de indeling van de balustrade noch met die van de orgelkas. Hier door is er geen eenheid tussen oxaal en orgelkas, te meer daar het oxaal in blank eikenhout is uitgevoerd terwijl de orgelkas is geschil derd. De orgelkas en het oxaal zijn nu afzonderlijke elementen, waar zij vroeger één organisch geheel vormden, een ontwerp uit één stuk. De orgelkas heeft in 1913 op het aanbrengen van een nieuwe frontstok in de velden na geen wijziging ondergaan. Vermoedelijk waren de pij pen van de bovenvelden aanvankelijk op een der windladen aange sloten. Hopelijk zal de restauratie ook voor het uitwendig van het orgel een terugkeer naar de toestand van 1787 zijn. Hess' schitterende orgelkas is het waard! KORTGENE, HERVORMDE KERK Het orgel in deze kerk is in 1905 gebouwd door de fa. L. van Dam te Leeuwarden. Het instrument is fraai in zijn soort en goed bewaard gebleven. Het bezit de volgende dispositie: 1. Bourdon 16' Klavieromvang C-g'" 2. Prestant 8' Aangehangen pedaal C-d' 3. Holpijp 8' 93

Archief | 1972 | | pagina 91