9. Quintprestant 22/3' 10. Mixtuur 2-3 sterk 11. Trompet 8' bas 12. Trompet 8' discant Tremulant bovenwerk. Klavieromvang C-f'" (oorspr. C-g'") Pedaal C-d' Vóór 1957 heeft de Hervormde Kerk te Wemeldinge nimmer een orgel bezeten. Tot die tijd heeft men zich met blaasinstrumenten beholpen. Dit merkwaardige feit vond zijn oorzaak in bezwaren tegen orgelbege leiding van de gemeentezang, van een vroegere ambachtsvrouwe mej. Coomans. Zij heeft bij testamentaire beschikking van 24 mei 1787 een aanzienlijke som geld en een hofstede aan de Kerk te Wemeldinge ge legateerd, op voorwaarde dat "geen orgel ten dienste van het gezang in de voornoemde kerk te Wemeldinge voor rekening derzelver kerk ge maakt nog opgerigt werde". Hield men zich niet aan deze bepaling dan zou het legaat aan het armbestuur vervallen111. Om nu, zonder deze sanctie te riskeren, in het bezit van een orgel te komen heeft men een afzonderlijk comité tot de aankoop en het beheer van het kerkorgel opgericht. Dit comité staat geheel los van de Kerk voogdij en neemt alle in verband met het orgel noodzakelijke uitgaven voor zijn rekening. WISSEKERKE, HERVORMDE KERK Het orgel van deze kerk is in 1862 gebouwd door J. 1. Vollebrecht te Vught en is 11 september van dat jaar in gebruik genomen. Het is een tamelijk zoet instrument van goede kwaliteit. De dispositie is als volgt: 1. Bourdon 16' Aangehangen pedaal 2. Prestant 8' 3. Holpijp 8' 4. Salicionaal 8' 5. Octaaf 4' 6. Fluit 4' 7. Woudfluit 2' 8. Cornet 4 st. 9. Quint 3' 10. Trompet 8' bas (houten stevels) 11. Trompet 8' disc. Het orgel is in 1970 overgebracht naar het nieuwe kerkgebouw van de Nederlands Hervormde Gemeente. Wegens de geringere hoogte van dit gebouw moet koning David thans met een klein bordes voor de middentoren genoegen nemen. Het orgel heeft, voorzover ik heb kun- 96

Archief | 1972 | | pagina 94