ter op deze plaats oorspronkelijk bevond. Het klavier is van een pas sende ebbenhouten omlijsting voorzien, terwijl ook nieuwe ebbenhou ten registerknoppen zijn aangebracht. De dispositie van het orgel luidt thans: 1. Prestant 8' (gr. oct. uit no. 2) Tremulant, ventiel 2. Holpijp 8' Klavieromv. C-d'" 3. Octaaf 4' discant Aangehangen pedaal C-c 4. Fluit 4' bas 5. Fluit 4' discant 6. Superoctaaf 2' 7. Quint 3' 8. Mixtuur 2-3 st. De prestant 8' is in het groot octaaf uit de holpijp 8' afgeleid en van c-d' met conducten op de frontpijpen aangesloten. Dit zijn niet de oor spronkelijke frontpijpen maar uit zink vervaardigde pijpen, door de fa. Dekker aangebracht. Zij detoneren bij het fraaie werk van Müller. De holpijp 8' en de fluit 4' zijn van C t/m b uit eikenhout vervaardigd, verder uit metaal. De pijpen zijn zo kunstig geïntoneerd dat de over gang niet is waar te nemen. Merkwaardig is de aanwezigheid van een mixtuur, een register dat bij kabinetorgels vrijwel nooit voorkomt. De klavieren zijn, op de omlijsting na, nog oorspronkelijk. De bene- dentoetsen zijn voorzien van sierstukjes en geprofileerde frontons. Het pedaal is origineel en ligt midden onder het klavier. Het orgel bezit nog zijn originele spaanbalg die na het aanbrengen van de electrische wind- voorziening nog als regulator dienst doet. Het orgel is een waar juweel en zal iedere orgelliefhebber in verrukking brengen. De klank is helder en zangrijk, als de orgels uit de tijd van Müller en Hinsz. Vooral de fluit 4' is een prachtig register. Het plenum is met de nieuw aangebrachte quint verrijkt. WOLPHAARTSDIJK, HERVORMDE KERK Het orgel van de Hervormde Kerk te Wolphaartsdijk dateert uit 1904 en is gebouwd door de fa. L. van Dam te Leeuwardenss. Het is een soliede gebouwd romantisch instrument. De dispositie is als volgt: Hoofdwerk: Bovenwerk: Pedaal: 1. Bourdon 16' 1. Holpijp 8' 1. 2. Prestant 8' 2. Salicionaal 8' 2. 3. Roerfluit 8' 3. Viola di Gamba 8' 4. Violoncel 8' 4. Voix celeste 8' 5. Octaaf 4' 5. Flute harmonique 4' 6. Fluit travers 4' 6. Aeoline 4' 98

Archief | 1972 | | pagina 96