7. Octaaf 2' 7. Salicet 4' 8. Quint 3' 8. Piccolo 2' 9. Cornet 3 st. Tremulant 10. Mixtuur 11. Trompet 8' bas Koppel hoofdwerk-bovenwerk; 12. Trompet 8' discant Pedaal-hoofdwerk Het orgel is in 1971 geheel herzien door de heer A. Nijsse, orgelmaker ter plaatse. De houten pijpen van de prestant 8' zijn daarbij vervangen door metalen pijpen. BIJLAGE Bronnen voor de geschiedenis van de orgels in de Maria Magdalena- kerk te Goes. Contract tussen de kerkmeester en mr. Coenraet van Antwerpen be treffende een reparatie aan het orgel116. Copie van den bestecke van den wercke van den Orgel met meester Conraets, daer Jan Arentse de con- tre afhadde en tot de kerckmeesters bande niet gecomen en is. Op huijden datum van deze zoe hebben die kerckmeesters van der stede van der Goes, als Comelis Adriaensse, Lauwerijs Janssen Goe- ree, Jan Arendse en Jacob Ingelse besteet dat grote onderwerc van den orgele te vermaecken eene genaempt meester Coenraet orgelmaecker wonachtig tot Antwerpen in maniere en voirwairde hier naer verclaert. In den eersten 't voirsegde orgel te versetten van daer 't nu staet en vermaeckt wesende te stellen in de scoenmaeckers capelle, voirt sal de voirsegde meester Coenraets verbeteren so wel van byne als buijte dat secreet, desgelijcks dat wellebart. Item soe sal de voimoemde meester make 't voirzegde werck een toon lager ludende dant van te voren ludende was, noch sal de voirsegde meester een groote pipe van loot, noch een nieuwe clavier met sijn toebehoore, noch eene nieuwe blaesbalch met sijn toebehoore, deze zoe es de voirwaerde dat de kerckmeesters voirsegd zullen de voirsegde meester beschikken een schrijnwercker die 't houtwerck al maken sal sonder des orgelmaeckers cost, desgelijcks sullen de kerckmeesters een smit besorgen die alt ijserwerck maecken sal, dat aent voirsegde werck behouven sal zonder sijn cost. Noch sullen die kerckmeesters versorgen alle 't loot tot die meeste pipen met haer praestante ofte mixture, noch sullen die kerckmeesters 99

Archief | 1972 | | pagina 97