VLISSINGEN, LUTHERSE KERK De Lutherse gemeente te Vlissingen bezat tot 1925 een orgel dat in 1789 was vervaardigd door Frederik van der Weele te Middelburg. Dit orgel was niet in opdracht van de Lutherse gemeente gebouwd, maar als een bestaand instrument aangekocht. October 1789 besloot de kerkeraad een orgel aan te schaffen en gaf juni 1790, toen vol doende geld was ingezameld, de predikant opdracht tijdens een reis buiten de provincie naar een geschikt orgel om te zien. Kort daarna bleek echter te Middelburg een goed instrument beschikbaar te zijn. De Middelburgse regent Johan Adriaan van de Pene had niet lang voor zijn overlijden in april 1790 een groot huisorgel laten bouwen door Frederik van der Weele en zijn weduwe bood dit instrument te koop aan322. In het artikel Domburg is al melding gemaakt van het orgelbezit van Van de Perre. Waarschijnlijk was dit orgel bedoeld ter vervanging van het oude groen geschilderde orgel en zou het worden gebruikt in Van de Perre's woonhuis te Middelburg, het tegenwoordige gebouw van de arrondissementsrechtbank aan het Hofplein. Waarschijnlijk was het orgel al voor het overlijden van Van de Perre gereed. In een ver zoek om goedkeuring aan de magistraat van Vlissingen omschreef de kerkeraad het als "een schoon nieuw stuk" dat voor 1800 was aanbesteed maar door de douairière Van de Perre voor 850 aan de Lutherse gemeente werd aangeboden223. Het orgel werd voor dit bedrag aangekocht en Frederik van der Weele kreeg de opdracht voor de plaatsing. Door deze gang van zaken beschikken we niet over een bouwcontract. De dispositie van het orgel is echter bekend uit het handschrift Broekhuizen. Deze opgave dateert van omstreeks 1850, maar geeft nagenoeg de oorspronkelijke toestand weer aangezien al leen in 1820 een wijziging had plaatsgevonden, het vervangen van de basson 8' door een quint 1 y2'. De oorspronkelijke dispositie van het orgel luidde als volgt223a: Bovenklavier: Onderklavier: 1Prestant 8' discant 1. Holpijp 8' 2. Holpijp 8' 2. Fluit 4' 3. Quintadeen 8' 3. Gemshoorn 4' 4. Prestant 4' 4. Fluit 2' 5. Fluit 4' 5. Quintfluit 3' 6. Octaaf 2' Tremulant 7. Superoctaaf 1' (Gehalveerde klavierkoppel) 8. Cornet 3 st. Klavieromvang C-e'" 9. Quint 3' Aangehangen pedaal. 10. Basson 8' 102

Archief | 1974 | | pagina 102