3. Fluit travers 8' disc, of Viola di gamba 8' disc. 4. Gemshoorn 2' Tremulant De organist Hendrik Spernaij was over dit werkje zeer tevreden en hierdoor aangemoedigd gaf men Kalbfleisch opdracht een nieuwe hoofdwerklade te vervaardigen. Deze week in 1795 echter uit naar Amsterdam en liet het werk onvoltooid achter. Na onderzoek door de orgelmaker Van Overbeek vermoedelijk Paul van Overbeek gaf men Frederik van der Weele te Middelburg opdracht het werk te voltooien235. Het orgel moet van een goede kwaliteit zijn geweest. In een sollicitatie naar de betrekking van organist te Goes in 1812 noemt de organist Hendrik Spernaij dit instrument een "schoon orgel"236. Dit orgel speelde ook een rol in het openbare muziekleven. Bij de promoties van de Latijnse school die in de Waalse Kerk plaatsvonden werd het ter opluistering van de plechtigheid bespeeld. Zoals vermeld ging het in 1809 verloren. WESTKAPELLE, HERVORMDE KERK In de Hervormde Kerk te Westkapelle bevond zich tot het bombarde ment in 1944 een orgel dat in 1843 was geleverd door J.A. Mennes en G.L. Preuniger te Middelburg237. Volgens overlevering was het oorspronkelijk afkomstig uit een Katholieke kerk. Het instrument had deze dispositie238: 1. Prestant 8' 6. Gemshoorn 2' 2. Holpijp 8' 7. Quintfluit 3' 3. Viola di gamba 8' 8. Cornet 3 st.discant 4. Octaaf 4' 9. Mixtuur 3 st.disc. 5. Fluit 4' 10. Trompet 8' bas/disc. Klavieromvang C-f'". Aangehangen pedaal C-c'. Het orgel werd na de oplevering gekeurd door de Middelburgse orga nisten J J. de Kanter en C.J. van Uye, die verklaarden "dat het geheele werk in volheid kracht en zuiverheid van toon boven vele andere van gelijk gehalte uitmunt." Het orgel had een vijfdelig front. Een teke ning die in. het archief Mennes bewaard bleef is onder de afbeeldingen opgenomen. 105

Archief | 1974 | | pagina 105