BIJLAGE. BRONNEN VOOR DE GESCHIEDENIS VAN ORGELS IN KERKEN OP WALCHEREN. Amemuiden, St.Maartenskerk. Resolutie van de magistraat tot de bouw van een nieuw orgel 1 juli 1642240. Aengedient door de burchmeester van Delen dat hij gesproken heeft met mr. Joris Fesser orgelmaecker dewelcke bezien hebbende 't werck van den orgel in de kercke oordeelt dat men met thien ofte negen registers in de bovenste casse en een clavier wel soude connen ge- noechsaem gedient wesen ende meinde dat om een cevijlen prijs soude connen gedaen ende gemaeckt werden, daerop de heeren schepenen ende raeden gedelibereert hebbende werdt bij hun geordonneert met dit werck voort te gaan ende deselve meester dat aen te besteden ende voorder de caste ende schrijnwerck te laeten repareren, daertoe gecommitteert zijn, beijde burchmeesters van Delen ende Duvecodt met de burchmeester Baeckelant tresorier. Contract tussen de magistraat en de orgelmaker Joris Fesser 27 juli 1642241. Besteck waer naer ende op welcke d'heeren Dirck van Delen, Marijnis Duvecodt burchmeesters, Comelis Baeckelant oudt burchmeester ende tresorier der stad Arnemuyden, besteden willen 't vermaken van den orgel in de kercke binnen de voornoemde stadt. In den eersten sal den aennemer in den voornoemden orgel maecken dese naervolgende registers. 1. Prestant. Lanck acht voet van heel fijn tin gemaeckt met vijfen- veertich pijpen in dit register, ende sullen op stadts costen van buijten geschildert werden ofte vergult. 2. Holpijp, Lanck vier voet spreect op acht voet als de prestant 42 pijpen van loot. 3. Fleuijt octave, Lanck vier voet maer is half soo smal als de octave, vijfenveertich pijpen van loot. 4. Gemshoorn. Lanck twee voet, is soo dick als de fleuijt octave, 42 loode pijpen. 5. Quijnt oft nasart is lanck anderhalve voet, met 42 loode pijpen. 6. Superoctave. Lanck een voet met 42 loode pijpen. 7. Simbael. Lanck een half voet, in de superius dobbel pijpen int ge heel 66 pijpen van loot. 107

Archief | 1974 | | pagina 107