vast gelijmt, andere boven toegedout, gesneden ter sijden gaten in, sommige met was toegeplackt. Den gemshoorn insgelijcx als voren bevonden. T'halve register als voren apparent gedaan om te intoneren. De fluijt octave bevonden wel gemaeckt, maer om die te intoneren als boven mishandelt met snijden en gaten ter sijden in te maken. De holpijp mede uutgenomen hebbende bevonden sommige qualijck gesoudeert, andere de ooren te cleijn, andere geen ooren dar aen gemaeckt, oock eenige ter sijden gaten in gemaeckt, hebben oock eenige cleijne pijpen van den prestant uutgenomen, ende bevonden mede met was aengeplackt ende boven gehackelt ende soo toegedout gelijck vele van de andere. Midtsgaders uutgenomen de onderste C in den prestant die gans niet aen en sprack, oock om sijn lancheijt boven uut het verdack van den orgel quam, hebben ons de voornoemde regeerders afgevraecht oft in eenige pijpen uuijlen saten, oft dat eenige derselver van sulck gedierte, tsij door steencrijters muijsen ende anders waren verargert, oft dat door iemants handen conde gesien werden deselve pijpen te sijn beschadicht. Hebben voor soo veel wij conden ondervinden, niet anders daer aen mercken gedaen te sijn, als het geen de meester selfs om sijn werck te maken heeft gedaen, ten ware ene pijp van de holpijp, die schijnt son- der sijnen wil wat ingecrooct te wesen. Aent secreet bevinden wij dat alsoo daer meer registers op gestaen hebben als nu, heeft de voornoem de Fesser de vacante gaten int secreet met eenige virenhouten pinnen gestopt, tgene op andere maniere had moeten geschieden, ende de oude banck misbruijckt, dewijl sommige pijpen daeromme hebben moeten gecromt staen, het secreet is op veel plaetsen niet dicht, alle twelck wij des versocht sijnde sullen in forme attesteren ende beëdigen. Aldus geschiet ter presentie van Jaques Fierens bouckvercooper ende liefhebber van de musique woonende te Middelburg ende onderteec- kent in Amemuijden dese 23 augustus 1646. Keuringsrapport door Valentijn Rother 23 October 1646244. Compareerde voor schepenen der stadt Arnemuijden in Seelant mr. Valentijn Rother organist der stadt Middelburg den welke versocht sijnde ten begeeren van Petrus Hols orgelmaker, die 't orgel in de kercke deser stadt ('t welck Joris Fesser onvolmaeckt had laten blij ven) heeft aengenomen te repareren ende de gebreken die daerinne waren te weren ende voorts alles te doen 't gene daer noch aen te doene stont alles volgens 't accoort ende besteck van aenneminge hier op vertoont in dato den 23 augusti 1646. Ende hij verclarende nu sijn werck gedaen te hebben versocht dat tselve werck in allen deelen mocht worden gehoort ende gevisiteert. Oversulcx begonnen van het secreet, heeft gesien dat het meerendeel van het dexsel nieu ende wel 110

Archief | 1974 | | pagina 110