Middelburg, Engelse Kerk Bestek van de bouw van een nieuw orgel door Gerard Steevens 27 februari 1760246a. Bestek van een viervoetswerk voor het orgel te maken in de Engelse Kerk tot Middelburg in Zeeland. De windlade of secreet van goed best eijkenhout voor een en vijftig pijpen van C tot drie gestreken d, welke windlade groot genoeg moet zijn voor de navolgende registers op dat ijder pijp geplaatst kan wor den. De clavieren de platte toetsen van wit ivoir en de verhevene van swart ebbenhout. Een trekpedaal van eijkenhout. Dit orgel zal bestaan in de volgende registers als Prestant 4 voet in't gezigt van Engels gebruneert tin een en vijftig opene pijpen. Holpijp 8 voet 51 pijpen grove mensuer. Fluyt 4 voet 51 pijpen. Octaaf 2 voet 51 pijpen. Quint 3 voet gealliveert idem. Tertiaan 2 voet gealliveert idem. Cornet 2 voet vier dik gedekt de 8 voet. Dwarsfluijt 8 voet discant. Dulciaan 8 voet gealliveert. Tramblant. Afsluyting. De vorengenoemde pijpen moeten alle nieuw zijn van goede stoffe zooals hier in de Nieuwe Kerk orgel. Het regeerwerk van goed eijkenhout voor al de registers. De blaasbalken van goed eijkenhout wel bewerkt moeten hoog ge noeg opgaan, eenen zagten en langsamen gang hebben, wel geleerdt, zorgvuldig toegestelt na behooren drie blaasbalken. Dit orgel moet choortoon houden en na de visitatie bevonden worden te zijn in allen opsigten te hebben alle de vereijstens die een goed orgel hebben moet. De kas behoorende tot het orgel moet nevens de vasen en al wat tot het zelve van beeld en snijwerk behoord in volkomen ordre gemaakt worden van best eijkenhout, daar na vrij hier gelevert op zijn plaats besteld en gesteld worden, alles verguld wat daar aan word vereijst ook na genoegen verlakt, en alles goed bevonden worden blijven staan tot onderhoud van den maker een geheel jaar, waar voor aan hem na weibevinding der opneming is geaccordeert te betalen voor alles een somma van sestienhondert en vijftig guldens en indien alles na genoe gen bevonden wordt nog vijfentwintig guldens ter discretie des kerken- raads. 113

Archief | 1974 | | pagina 113