remedieeren, hetsij verlengen off anders, alles soo als dat vereijst; en sal door de aannemers moeten werden gelevert tot dit hun aangeno men werk cooper, lood, sudeer, lijm leer en verdere gereedschappen soo als booven is gemeld, belangende het orgelmaaken conserneerende. De aanneemers sullen dit hun aangenoomen werk moeten claar hebben den 20e maart seventien hondert twee en veertig op poene van te ver- bueren voor ider dach twee daalders oft drij guldens dat daar langer door haar moet werden gearbeijd, rnidts dat de aanneemers niet wer den opgehouden door de heeren besteeders oft hun gemagtigde. Verder sal ook ten costen blijven van de heeren aanbesteeders alle het timmermanswerk tot desen orgel noodig sijnde, als meede soo aff neemen en maaken van den beeldwerk en wat er meer werd vereijst, soo dat de aannemers niet meer sullen moeten leeveren als vooren bepaalt. Nog sal door de heeren aanbesteeders besorgt werden een orgeltrapper als die werd versogt van d'aanneemers. Verder is nog bedongen en geaccordeert dat de aanneemers tot haaren costen dit hun gemaakte en gestelde orgelwerk sullen moeten datselve onderhouden in een goeden staat als dat vereijst den tijd van twee jaaren te reekenen van den dag opneeming off soo als men segt goet- ceuring, soo als de aanneemer meede heeft gesteld in sijn hier van opgestelde artijkelen, die hier werden bij geïnsereerd des noods dog met desen verstande dit twee jarig onderhoud sal sijn onder dese mits, dat het gebrooken niet sal sijn met moetwilligheijd off andere extra ongelukken die God verhoede. Op alle de voorenstaande conditiën soo hebben de ondergeschreeven dit voorengemelde orgelwerck aangenomen voor eene somma van een hondert ponden vlaems. Actum Middelburgh desen 1 October 1741. A. van Os c. Opgave van enige verbeteringen aan het orgel door Johan Hendrik Hartman Batz 1741/42250. Opstel wegens het repareeren en verbredring van het orgel in de Luthersche kerk gemaakt ten verzoeke van den Eerwaarden Kerken- raat van gemelde Kerk. Ten eersten zoo haar Edele gemelde orgel werk met een nieuw clavier wilden verzieren, met een copling dat men beijte claviren de zaamen af en aan copplen kan. T entweeden zoo de kast vergroot wort zo moet in elck fack gemaakt worden vijf nieuw pijpen. Deeze verbeeteringen met dat daar toe nodig zijnde loot en arbeids loon offerere ik ondergeschreven orgelmaker hetzelve voor 50 guldens aan te nemen. Hendrik Hartman Patz 117

Archief | 1974 | | pagina 117