om volkomen dienst te konnen doen onder het gesangh, diende bij bovenstaende registers vermeerdert te werden in manier ende grote als volght: Voor het bovenste clavier een nieuwt secreet daer op staen dese registers: holpijp aght voet nu half in de regterhand, fluijt vier voet moet soo blijven, superoctaef twee voet moet blijven, sufflet een voet blijft, sesquialter moet verdubbelen naer boven. Voor het onderste clavier een nieuw secreet daer op staen dese re gisters: prestant nu vier voet te maken tot agt voet na boven dub belt, octaef vier voet moet nieuw gemaekt worden mee dubbelt boven, superoctaef twee voet ook nieuw als boven dubbelt, quintedeen agt voet moet blijven, mixtuer een ende een half voet heel nieuw na boven ses, seven ende aght dick, scharp een voet mede te vermeerderen als het mixtuer, cornet in de regterhand nieuw te maken. Nog voor een vrij pedael een nieuw secreet met drij registers; prestant aght voet, Bordon sestien voet, Trompet aght voet, alle dese voor- gesmelte pijpen te maeken van goed bequaem loot ende niet van hout. De handclavieren sullen voluijt gemaekt worden onder CC tot boven in C alsmede het pedaelclavier CC tot de darde D. Tot dese voorgemelte registers pijpwerk werd nootsakelik vereijscht drij nieuwe blaesbalken ijder lank aght voet ende breet vijf voet met een vouw, de borden gemaekt van anderhalf duijms houd goed waeg- geschot, de dampen van drij ende drij ende een half duyms dikte vierkant. Voorder alle andere saken hier aen horende te lang om hier te schrijven goed te maken op het oordeel van onpartijdige haer des verstaende organisten. Wanneer de maker tot sijnen laste alle de materialen soo cnegts loon, als andere dingen die gaen souden tot dit gemelte werk, moeste toe doen ende dragen, was hier niet minder als twaelf hondert guldens aen verdient. Maer wanneer het pedael apart daer niet aen gemaekt soude worden, dat nogtans de grond ende het fondament van een goed orgel is, soude het drij ende een half hondert guldens minder maken. Den 21 augustus 1690 geaccordeert voor elf hondert guldens te betalen als het volkomen ende goed is gemaekt ter uijtspraek van twee onpartijdige kenders. Bestek van het orgel in de Luterse ouwde kerk te maken naer de laest overgegevene tekeningh in manier ende ordre als volght. Vooreerst moet de ouwde kast daer nu de pijpen in staen soo veel nederwaerts gebragt worden dat het tot goed gebruijk van een rugpositif can die nen. De prestant van voren te maken dat in de onderste kast sal kun nen passen. Dan moet een nieuwe bovenkast gemaekt worden daer alle de grote pijpen sullen ingebragt worden, nae de maete ende grote soo als in de tekeningh is aengenomen. Dit orgel sal gemaekt worden met twee handclavieren, yder clavier met vier volle octaven, dat is onder CC ende boven C eijndigen. Nog 119

Archief | 1974 | | pagina 119