sal een vrij pedael voor de voet gemaekt worden mede te beginnen onder CC ende sal gaen tot de derde D toe. In de bovenkast sal ge maekt worden een nieuw secreet daer op sullen staen dese volgende registers pijpwerk: Voor het bovenclavier een prestant aght voet na boven dubbelt, twee holpijp aght voet, drij octaef vier voet boven dubbelt, vier quint drij voet, vijf superoctaef twee voet als boven dub belt, ses mixtuur anderhalf voet na boven ses a seven, agt a negen dik. Dit register te maken dat men het kan halveren in de regterhand ende in de linkerhand, hier is het scharp bijgevoeght, seven cornet sal ge maekt worden in de regterhand, aght Trompet agt voet door het ge hele handclavier te maken ende dezelve te halveren gelijk het mixtuur. De onderste helft van deze Trompet is voor 't pedael, ende men sal deselve in de hand mede kunnen gebruijcken. In de onderste kas of rugpositief moet gemaekt worden een nieuw sekreet, daer op sullen staen dese volgende registers pijpwerck: onder- clavier een prestant vier voet naer boven dubbelt, twee holpijp aght voet, drij quintadeen aght voet, vier fluijt vier voet, vijf sufflet een voet, ses sesquialter na boven te verdubbelen dit register te halveren, superoctaef twee voet, nog moet in de bovenkast gemaekt werden een nieuw secreet voor het vrij pedael met vier registers pijpwerck: een bordon op sestien voet, twee prestant aght voet, drij octaef vier voet, vier Trompet aght voet dese Trompet sal ook in de hand gebruijct worden gelijk gemelt is. De Trompet respective vrij in de handen ende voor 't pedael ofte voet. Alle dese bovengemelte pijpen te maken van goed ende bequaem loot ende geen van hout. Om het orgel met meerder cragt en starker te doen spreken, soo sal gemaekt worden dat het bovenclavier coppelt op het onderste clavier ende dat hetselve sal werden gehalveert soo in de reghter als linker hand ook dat het pedaelclavier sal coppelen aan de handclavier ende weder apart. Aen dit werk sullen gemaekt worden drij nieuwe blaesbalken ijder lang agt ende breet vijf voet met een vouw op te gaen, de borden van anderhalf duijms houd goed wagenschot, de dampen van drij en drij ende een half duijms vierkant. De windkokers te maken ende de trekkers van goed ende bequaem wagenschot houd, ook alle het be wegende ende gaende ijserwerk te maken door het gehele orgel dat het massief ende stark sal sijn. Vorder alle andere saken te lang hier te schrijven goed te maken op 't oordeel van onpartijdige haer dies verstaende organisten. Den orgelmaker sal vorder alle dese materialen die tot dit werk vereijscht worden tot sijnen laste houden soo loot, als hout, ijser ende coperwerk ende alles dat tot fijn werk vereijscht word, uijtgesondert het vermaken ende veranderen van de kas ofte enig ander timmermanswerk, dat de heeren regenten sullen houden voor hare reeckeninge. Hier over nader geaccordeert in plaetse van elf- 120

Archief | 1974 | | pagina 120