met onvermoeiden yver heeft waargenoomen. Nog was zyn E in't jaar 1762 aangesteld als Lid van de Maatsch: der Weetenschappen te Haarlem9 en in't jaar 1769 tot medelid van dergelyk genootschap te Vlissingen10 verkooren naa in beyde eenige berigten weegens chirurgicaale operatien te hebben ingeleevert. Myn Vader was een man van een vlug oordeel, en sterke leevens- kragt, die zig geduurende zyn leeven oneindige moeytens gegeeven had, hy bezat een uitgestrekte lectuur zoo in Medicyne, chirurgie, chymie, Botanie, hist natural en andere fraie wetenschappen, maakte by aanhoudenheid aanteekeningen uit alle deeze studiën, waarvan nog een adversarium11 en ettelijke losse caternen voorhanden zyn, hy verstond buiten de latynsche en grieksche taaien, in welke laatste hy zeer geoeffend was, d'Engelsche fransche en Hoogduitsche, die hem den toegang verleenden tot veele byzonderheeden. Voor de chirurgie toonde hy over 't algemeen meer drifts dan voor de medicyne. 1. In het steensnyden of d'operatie v den steen, waarin hy de manier van Rau12 eenigsins volgde, slaagde hy zeer gelukkig, van 98 opera tien19 (door hem geduurende zyn levensloop verrigt) zyn er ongemeen weynig gestorven, blykende zulks uit d'Eigenhandige aantekeningen weegens de geopereerde gehouden in 4to onder my berustende. 2. De vroedkunde, die voor zynen komst a° 1735 te Middelb: in Zeeland in geene aanmerking scheen te koomen; en enkeld door vroedvrouwen verrigt wierd, won aan hem een vroedmr, die deeze konst onder voornaame mannen volgens regulen in Parys geleerd had en zig in staad bevond, d'ongelukkige, welke door vroedvrouwen op- gegeeven wierden te hulp te koomen. Er waaren in die tyd maar 2 vroedmeesters in 't Eiland Walcheren, naamelyk de hr Bruas14 te Vlissingen en d'andere met naame Sinjé15 te Arnemuiden, welke beyde door hun byzonder beroep, dikwils naauwlyks te vinden waaren, men verhaalt dat d'eerste nimmer eene vrouw hoe armoedig zy het ook hadde, zoude verloscht hebben, zonder alvoorens 20 Zze Rynsd:16 te zyn toegeteld, zulks baarde veel opspraak en ongenoegen. Het was egter nog veraf, dat deeze konst in dien tyd zoodanig ge perfectioneerd was, dan deeze zig thans bevind,: In een enclavement of beklemming, op of tusschen den bovensten ingang van 't bekken, wierd weegens gebrek aan kunstige hulpmid delen veelal in plaats van deeze, haaken gebruikt, waardoor de moeder dikmaals het leeven behield, dog 't geen altyd doodelyk voor 't kind was, schoon laast gemelde enkelde reyzen nog leevendig ter waereld kwam, en zoo lang dit leeven duurde een deerlyk schouwspel aan d'omstanders uitleverde. 15

Archief | 1974 | | pagina 13