Dit bragt te weeg dat veele bequaame vroedmeesters van dien tyd, naar hulpmiddelen uitzaagen, om zulks was 't moogelyk in 't ver volg voortekoomen. Lang voor dien tyd A° 1690, had de fameuse Rogier Rhoonhuize17, in Amsterdam, de naam van hier in zeer gelukkig te slaagen, dog behield, gelyk zyn naavolgers, dit geheim voor zig. Men gaf vervolgens, hier omtrend allerhande gissingen en glossen op, waarnaa eenige hunne werktuigen tragteden te schikken. Myn vaader werkte hier aan met eene onvermoeyden yver, van meening of zyn oogmerk te bereyken. of zulks missende de vroedkunde te quitteeren; Hy trat hier toe met de nabuurige vroedmeesters vooral in Amsterdam in briefwisseling dog zonder vrugt. Naa het jaar 1752 gaf zyn E. een werktje in 't licht, tot titul hebbende 't Geklemde hoofd gered door P: de Wind18, hieragter was een plaat gevoegt, behelzende d'afbeelding van 2 staale blaaderen, die ieder op zig zelfs, de gedaante van een smalle vectis of hefboom hadden, dog welkers gebruik van gansch anderen aart was; In een geklemd hoofd, wierden zy d'een en d'ander ter zyden van het zelve geplaast en dienden om het hoofd naa zig te haaien in de forme als men zig heeden van de kromme tang van Smellie19 bediendt, dan alzoo dezelve blaaderen de curvatuur of waare buiging, van het bekken, niet hadden en boovendien veels te smal waaren. konden zy zeer zelden van nut zyn, dan daar het hoofd tusschen d'arcade van 't os pubis of boog van 't schaambeen geklemd zat, dog ingeval de klemming op de boovenste rand of ingang van 't bekken plaats had, was hun gebruik vrugteloos en met gevaar verzeld. Het leedt omtrend 3 jaaren, naamel: in 1757 wanneer myn vader en oom g. de Wind (thans Anat.chir. Ars obst.Proffr te Middelb.) geleegenheid bekwaamen, om het geheim van Rhoonhuizen van den chirurgien Reynier boom20 te Amsterdam voor de somma van duyzend gulden magtig te worden. Dog naauwlvks waaren zy er zeeven maanden bezitters van, of dhr van der Poll en Visscher, beide Med.doct: te Amsterdam kogten het zelve van d'erfgenaamen van mr J.de bruin, en gaaven het meetkundig en zeer distinct21 op in hun werk het Roonliuiziaansch geheim ont dekt. 2 2 Van dien tyd af aan wierden erweynig andere hulpmiddelen in holland en elders in deeze republyk gebeezigt, ten zy men dit instrument on voldoende bevond wanneer de haaken wederom aan de beurt laagen. t zeedert egter de kromme tang van Smellie en die van Levret23, be neevens beide hunne werken en afbeeldingen zyn in 't licht gekoomen, en men er teevens ter zyner plaats het gebruik der vectis heeft byge- voegd, is er over het manuaal der vroedkunde een nieuw ligt ver- 16

Archief | 1974 | | pagina 16