spreid, en deeze konst hierdoor tot een punct van meerder zeekerheid gebragt. Nog mag men hier byvoegen de gelukkige doorsnyding van 't schaam- been in trein gebragt door dhr Sigault24, waardoor de vroedkunde in niet naatuurlyke gevallen een allergewenscht hulpmiddel is toegedagt. In 't jaar 1757 werd hem door de regeering deezer stad de naavolgende vraag ter beantwoording voorgesteld Is het niet afbinden der naavelstreng volstrekt doodelyk voor een eerstgebooren kind25. welke vraag door zyn E in een tractaatje a° 1757 gedrukt beantwoord is, en wel met dat gevolg, dat hy door de regeering kort daar aan, begiftigd wierd, met 4 zilvere kandelaaren ter waarde van 50 guld 't stuk, waar op het waapen der stad, en eene toepasselyke inscriptie rond de onderste rand te vinden zyn, en thans onder my berusten. 3. Het breuksnyden, zoo ten opzigte van de gestropte of geincarce- reerde hernia incarcerata waterdarm en netbreuken hydrocele, entero epiplocele heeft zyn E. insgelyks met veel succes geoeffend, gelyk uit gedrukte memories of verhaalen in zyne naagelaatene aantekeningen, blyken kan. 4. D'operatie van de cataract had hy meede ondemoomen, dog alzoo deeze weegens wisselvalligheid van succes vordert dat men van tyd tot tyd een meenigte opereerd, en zulks eerder by reyzigers kan plaats hebben, had hy naa deeze operatie 2 a 3 reyzen met eenig succes ondernoomen te hebben, in 't vervolg ervan afgezien. Buiten gemelde dier hoofdgreepen, naamelyk het steensnyden vroed kunde, breuksnyden en cataract, ondernam hy meest alle soorten van operatien, die weegens hun succes veele inwoonderen van de nabuurige steeden en plaatsen tot hem deeden koomen, onder deeze operatien had hy dikwils met vrugt de kanker bestreeden, en de zelve aan Zyn eigene vrouw myn moeder verrigt, schoon het te ge- looven was, dat gemelde operatie meerder vrugts zoude gehad heb ben, indien eene zwangerheid van 3 maanden, zyn E op 't aanraaden van prof. gaub:26 Albinus27 andere, op dien tyd in de noodzaak niet gebragt hadden, van deeze, tot naa de verlossching, uitestellen, zynde in deezen tusschen het gif al te ver verspreid. Verder gaf zyn E nog in den jaare 1760 uit, Middelen ter gezond heid op 's konings scheepen, door J.Lind28 Med doctr, uit het En- gelsch vertaalt met aanmerkingen en eene verhandeling der voor naamste ziektens op d'oostind: Scheepen vermeerdert door P de Wind. Zyn E droeg zulks aan dheeren bewindhebberen Der oostind Maat- schappye ter vergadering van 17= op, wordende dit werktje niet 17

Archief | 1974 | | pagina 17