zonder blyken van goedkeuring ontfangen. De Medicina Forensis29 of Rechtelyke geneeskunde ging zyn E zeer ter harte, hy had 't zeedert eenige jaaren eene verzaameling zoo uit zyn eigene bevinding als stadsdoctor, als uit de voornaamste Hoog- duitsche fransche en Engelsche autheuren byeengebragt, completee- rende zulks van tyd tot tyd, met oogmerk om het in de neederduitsche taal uitegeeven, dog wyl dit werk zeer wydloopig zynde eene lang- zaame voortgang had, is zulks met zyn dood blyven steeken. Buiten het beoeffenen der heelkunde, had hy in de medicyne een zeer uitgestrekte practyk, welke zyn E haast nimmer eenige rust verleende. In den Jaare 1760 had hy een buitenplaatsje gekogt. In mey 1766 begaf hy zig hier ter woon, zig teevens van het lastige van de practyk ontdoende, en wyl het buitenleeven zyn E zeer ter harten ging, genoot hy hier geduurende 5 Jaaren de vrugten van zyn arbeidzaam leeven. Dan egter een sterke neiging om een iegelyk tot nut te zyn deed hem zyn eige lichaams quaalen over 't hoofd zien, De Natuur redde zyn E 't zeedert eenigen tyd (veeltyds in 't Najaar) van een arthritige of jigtstof door middel van een lastige stoelgang of Diarrhoea; dog zig naaulyks tyd gunnende om door rust en middelen van deeze gunstige geleegenheid gebruik te maaken, bragt hem zulks van tyd tot tyd in nieuw gevaar. Het waameemen van zynen post, als doctor by d'oostind compagnie in den winter, wanneer zyn E zig doorgaans een maal s weeks, en dikwils meerder, aan 't boord der scheepen ter Rheede van Ramme- kens liet vinden, (welke scheepen a° 1770 met zeer veel zieken bezet waaren en waar van de scheepen woestduin en oostcappelle booven alle anderen in dien tijd den tol moesten betaalen), verbeeterden zyne lich: constitutie geensins, dit, en boven aangehaalde ziekel: dispositie, bragt te weeg, dat hij a° 1771 op den 22 Jan:, door een allerhevigste ziekte van een putriden aart wierd aangetast, die zyne daagen op het 57ste Jaar (in eene ouderdom, welke nog meerder genot des leeven scheen te zullen belooven) deeden eyndigen. 18

Archief | 1974 | | pagina 18