De deuren van het orgel waren volgens de afbeelding hemelsblauw geschilderd met in verguld aangebrachte muziektrofeeën. Deze beschil dering werd in 1750 aangebracht door de Middelburgse schilder Johan Huys voor een bedrag van 26 156). Op de vraag wie dit fraaie orgel bouwde, verschaft Radermachers boekhouding geen direct antwoord. In 1750, het jaar waarin de boek houding begint, blijkt het al aanwezig te zijn. Uit het feit dat de deuren in 1750 werden beschilderd zouden we echter kunnen concluderen dat het orgel niet lang tevoren was gebouwd. Het is in dat geval zeer aannemelijk dat Ludovicus de Backer het orgel bouwde aangezien deze in 1750 het orgel onder het clavecimbel bouwde en het grote orgel in de jaren 1750-1759 onderhield. Hoewel dit orgel een andere vorm geving bezat dan het De Backer-Orgel in de Hervormde Kerk te Oir- schot is er toch een zekere overeenkomst in opbouw. Beide bestaan uit een onderkast met een smaller en ondieper bovenbouw, terwijl het orgel te Oirschot oorspronkelijk ook een in het bovenblad van de onderkast opgenomen klavier bezat. Ook de factuur van de front- pijpen lange spitslabia is niet in strijd met een toeschrijving aan De Backer. Wanneer deze veronderstelling juist is zou het orgel tussen 1746, het jaar waarin De Backer zich te Middelburg vestigde, en 1750 zijn gebouwd. Daniel Radermacher bood zijn fraaie orgelpositief aan op grond van zijn bijzondere relatie tot Arnemuiden als ambachtsheer van Nieuwer- kerk. Het bleef niet bij dit aanbod alleen. Toen de opbrengst van een collecte voor het aanbrengen van een oksaal verre van toereikend bleek te zijn, stelde hij hiervoor nog eens £77-8-9 464-12-4) be schikbaar. Aangezien ook geen middelen voor de bezoldiging van een organist beschikbaar waren verstrekte Radermacher tot zijn overlijden in 1803 voor dit doel jaarlijks een "douceur" van 53. Bij testament schonk hij 1800 in 3 obligaties ten laste van de provincie Zeeland om voor de toekomst de betaling van de organist veilig te stellen29. De verdere geschiedenis van het orgel moet noodgedwongen kort zijn, daar het archief van de Hervormde Gemeente van Arnemuiden op een enkel stuk na niet kon worden geraadpleegd. Slechts was na te gaan dat het orgel in 1900 van kamertoon op normaaltoon is ge bracht30. In 1941 is het instrument bij de fa. Spiering te Dordrecht ingeruild voor een groter orgel. Welke nieuwe bestemming het Rader- macherorgel heeft gekregen, zo het bewaard bleef, was niet meer na te gaan. Wellicht kan dit artikel leiden tot identificatie van dit fraaie instrument. 32

Archief | 1974 | | pagina 32