woonplaats. Hij liet in 1765 een paleisachtige woning bouwen (thans het arrondissementsgerechtsgebouw) waarin hij een grote verzameling kunstwerken, boeken en natuurkundige instrumenten bijeenbracht. Van de Perre's interesse strekte zich ook uit tot de muziek. Behalve het orgel, dat hij in 1776 door H.H. Hess liet bouwen, bezat hij een tweede kamerorgel en kort voor zijn overlijden in 1790 liet hij nog een derde orgel bouwen door de Middelburgse stadsorgelmaker Frederik van der Weele. Dit laatste instrument is door de douairière Van de Perre verkocht aan de Lutherse Gemeente te Vlissingen en wordt onder de betreffende paragraaf behandeld. De dispositie van het door Hess vervaardigde orgel is niet overgeleverd. De catalogus van de veiling van een deel van de nalatenschap van Van de Perre bevat slechts een summiere omschrijving: "een extra fraay kamer-orgel met twee handclavieren, waar van 't bovenste clavier bevat zes en een half register en het onderste cla vier vijf registers, verder een aangehangen voetpedaal van één octaaf, met tinne toonpijpen en verdere cieraden in een bruine eikenhoute kas gemaakt door H.H. Hess te Gouda32." H.M. Kesteloo vermeldt in "Domburg in woord en beeld", dat dit orgel op Van de Perre's buitenplaats Westhove dienst deed bij de godsdienstoefeningen door zijn huisprediker J.H. van der Palm, de bekende staatsman en redenaar33. In 1798 werd het orgel uit de na latenschap van Van de Perre gekocht door A.K.C. Slicher, die het kasteel Westhove in 1796 had geërfd. Deze schonk het instrument in 1801 aan de Hervormde Gemeente te Domburg34. Het orgel werd in het begin van de 19e eeuw onderhouden door Frederik van der Weele. Deze bracht in 1834 een nieuwe windlade aan33. Zoals vermeld ging het orgel in 1848 verloren. Ongetwijfeld was het een van de belang rijkste werken van H.H. Hess op het gebied van de klein-orgelbouw. 2. HET ORGEL VAN J.A. MENNES De Middelburgse orgelmaker J.A. Mennes kreeg in 1848 opdracht tot de bouw van een nieuw orgel. Dit kwam in 1850 gereed en had de volgende dispositie: Onderklavier: 1. Holpijp 8' 2. Fluit 4' 3. Larigot 1 1/3' 4. Vox humana 8' Tremulant, afsluiting. Bovenklavier: 1Prestant 8' 2. Holpijp 8' 3. Prestant 4' 4. Octaaf 2' 5. Mixtuur 3 st. 6. Dulciaan 8' Afsluiting, ventiel. Aangehangen pedaal 34

Archief | 1974 | | pagina 34