te handhaven, te meer omdat het orgel weinig grondstemmen bezit. Het orgel te Koudekerke mag een zeer waardevol historisch instrument worden genoemd. Het bevat ca. 70% historisch pijpwerk en bezit een zeer mooie heldere klank. Een nadeel is dat de kerkruimte niet de geringste nagalm heeft zodat de klank van het orgel weinig respons vindt. MELISKERKE, HERVORMDE KERK De Hervormde Gemeente te Meliskerke bezit een bijzonder fraai orgelpositief, van oorsprong een huis-orgel. De geschiedenis van het instrument kon slechts ten dele worden nagegaan daar het archief van de Kerkvoogdij niet toegankelijk was en dientengevolge de moge lijkheid ook niet bestond enig verder aanknopingspunt te vinden. Het instrument zelf bevat echter enige gegevens. Blijkens een aanteke ning in de ventielkast werd het orgel gebouwd door de Duitse orgel maker Weidtman. De orgelmakers Thomas Weidtman (1675-1745) en zijn zoon Peter Weidtman (1698-1753) uit Ratingen hebben in de eerste helft van de 18e eeuw een aantal orgels in Nederland gebouwd. Thomas Weidtman leverde in 1718 een orgel voor de Remonstrantse Kerk te Amsterdam, in 1742 voor de Hervormde Kerk te 's-Heerenberg, en de Waalse Kerk te Maastricht. In het archief van de Hervormde Gemeente te 's-Hee renberg bleef een brief van hem bewaard, waarin hij meedeelt, dat zijn zoon Peter te Arnhem, Middelburg en Vlissingen contracten had afgesloten46. In Middelburg en Vlissingen waren dit ongetwijfeld over eenkomsten met particulieren, aangezien de archivalia betreffende de kerkorgels in deze steden zijn naam niet vermelden. Dat Weidtman in Zeeland orgels heeft geleverd blijkt ook uit een advertentie in de Middelburgsche Courant van 27 februari 1767 waarin een huisorgel met zeven registers vervaardigd door "Weykman" vermoedelijk een verbastering van Weidtman werd aangeboden. Het orgel te Meliskerke zal dan ook door Peter Weidtman in opdracht van een particulier te Middelburg of Vlissingen zijn gebouwd. In de ventielkast is eveneens aangetekend dat I.A. Mennes het orgel in 1859 restaureerde. Mogelijk gebeurde dit ter gelegenheid van de plaatsing in de Hervormde Kerk te Meliskerke. In 1903 is het orgel hersteld47. In 1963 is het geheel gerestaureerd door de fa. Van Vulpen te Utrecht. Vóór deze restauratie had het orgel de volgende dispositie: 1. Prestant 8'disc. 5. Quint 3'bas 2. Holpijp 8' 6. Sesquialter 2 st.disc. 3. Octaaf 4' bas/disc. 7. Dulciaan 8'disc. 4. Ged.Fluit bas/disc. 40

Archief | 1974 | | pagina 40