historisch instrument. De wijzigingen door Van Sprang in 1875 zijn te betreuren. Met de dwarsfluit 8' discant is een typisch 18e-eeuws register verdwenen, en de orgelkas is onnodig diep geworden. Ook zijn door het opheffen van de halveringen van quint en terts de registratie mogelijkheden verkleind. Oksaal en orgelkas zijn fraai van ontwerp en uitvoering. Het oksaal is aan weerszijden met sleutelstukken in de muur bevestigd en rust in het midden op twee korinthische zuilen. De balustrade heeft een ajourgesneden bovenrand en een gebogen profiel. Doordat deze in het midden naar voren springt is het gedeelte onder het front dubbel gebogen, wat het orgel een elegant voorkomen geeft. Front en balu strade zijn met fraai rocaille snijwerk gesierd, asymmetrisch toegepaste C-vormige krullen, kwab- en schelpmotieven. Zowel in de vormgeving als in de decoratie bezit dit orgel een grote charme. De wijzigingen bij de restauratie van 1956 zijn het orgel niet ten goede gekomen. Door de opstelling op een galerij met een gesloten balustrade komen de goede verhoudingen minder tot uiting en door het verwijderen van de beschildering komen orgel en oksaal, met name het beeldhouwwerk minder tot hun recht. Tengevolge van de donkere kleur van het eikenhout zijn de contrasten van de schaduwwerking in het beeld houwwerk minimaal. Plaatsing van het oksaal op de begane grond in plaats van op een galerij en behoud van de oorspronkelijke be schildering van het orgel zou dan ook te prefereren zijn geweest boven deze veranderingen. MIDDELBURG, GASTHUISKERK De Gasthuiskerk was oorspronkelijk de kapel van het St.Barbaragast- huis. Uit de nog bewaard gebleven rekeningen van deze instelling blijkt, dat de kapel in de middeleeuwen geen orgel heeft bezeten. Ook in de 17e en 18e eeuw toen de kapel in gebruik was bij de Hervormde Gemeente is geen orgel aangebracht. In de periode 1795-1845 was de Gasthuiskerk in bezit van de R.-K. parochie van Middelburg, maar ook toen is geen orgel in de kerk geplaatst. De Gasthuiskerk werd in 1845 gekocht door een der Afgescheiden Gemeenten, die naderhand in de Gereformeerde Kerk is opgegaan. Deze gemeente heeft het huidige orgel in 1874 aangekocht van de orgelbouwer J. van den Haspel te Rotterdam6^. De notulen van de kerkeraad maken geen melding van de plaats van herkomst, maar uit een potloodaantekening op een der panelen van de orgelkas blijkt, dat het orgel afkomstig is uit de Hervormde Kerk te Sprang in Noord- Brabant. Het orgel is in 1832 te Sprang geleverd door een zekere E. van Gelder, koopman in orgels te Amsterdam. Door het ontbreken van 47

Archief | 1974 | | pagina 47