noemd. Dit heeft waarschijnlijk betrekking op het samenvoegen van de beide laden in een nieuwe orgelkas, want hoofd- en bovenwerk moeten van omstreeks het midden van de 18e eeuw dateren. De orgel kas is uit grenenhout vervaardigd en bezit beeldhouwwerk van goede kwaliteit, aan de onderzijde van het front lofwerk, aan de bovenzijde snijwerk bij wijze van draperie, zoals sinds het einde van de 18e eeuw vaak werd toegepast. De onderbouw heeft neogotisch snijwerk, dat waarschijnlijk uit 1874 dateert. Het orgel van de Gasthuiskerk mag een waardevol historisch instru ment worden genoemd. Het bovenwerk is wat minder goed geconser veerd dan het hoofdwerk. Door het grenenhouten pijpwerk van holpijp, octaaf en fluit heeft het bovenwerk een wat weke toon, maar we moeten daarbij niet uit het oog verliezen, dat het van oorsprong een huisorgel is geweest. De omwisseling van fluit 4' en octaaf 2' is te betreuren, alsmede het verdwijnen van de woudfluit 2', fluit 1' bas en quint 3' discant omdat het werkje daardoor zijn karakteristieke flui- ten-pyramide heeft verloren. Het hoofdwerk is zeer goed bewaard ge bleven en bezit een fraaie welluidende klank. Het regeerwerk is, be halve de registerknoppen, nog geheel origineel. De windlade ligt be neden de klavieren en de ventielen staan door middel van een drukkers mechaniek met de toetsen in verbuiding. Zowel het pijpwerk als de lade en het mechaniek verraden de hand van een kundig orgelmaker. Wellicht leidt deze beschrijving tot nadere opheldering. MIDDELBURG, KOORKERK Sinds de reformatie is het koor van de Abdijkerk afgezonderd tot een aparte ruimte, die als Koorkerk bekend staat. In deze kerk is in 1859 een orgel geplaatst vervaardigd door W.H. Kam te Rotterdam. Dit instrument ging bij het bombardement van 17 mei 1940 verloren en had deze dispositie67: 1. Bourdon 16' 6. Octaaf 2' Pedaal: 2. Prestant 8' 7. Quintprestant 3' Subbas 16' 3. Roerfluit 8' 8. Cornet 5 st. 4. Octaaf 4' 9. Trompet 8' 5. Ged.Fluit 4' 10. Hobo 8' MIDDELBURG, LUTHERSE KERK De geschiedenis van dit orgel begint in het eerste kerkgebouw van de Lutherse Gemeente, dat zich in de zogenaamde Suikerpoort in de Spui straat bevond. Het was een klein langwerpig gebouw met een spitse 49

Archief | 1974 | | pagina 49