ming van de markt. De beide orgels werden verkocht, het grote aan de baljuw Tsummo Rollema, het kleine aan Franciscus Valerius. Ook het orgel van de St.Pieterskerk werd te gelde gemaakt98. Onze kennis van de geschiedenis van deze orgels zou niet verder hebben gereikt, ware het niet dat in de nieuwe plaats van bestem ming, Munster in Westfalen, een aantal documenten bewaard bleef met uitvoerige informatie over het grote orgel van de St.Maartenskerk en dat van de St.Pieterskerk. Onder deze stukken is een certificaat van oorsprong door Burgemeesters en Schepenen van Middelburg ver strekt. Daaruit blijkt dat het orgel van de St.Maartenskerk op last van het stadsbestuur is verkocht, dat van de St.Pieterskerk echter op last van de Vierschaar, ten verzoeke van Jan Roose. Deze gang van zaken doet vermoeden dat Roose wegens bouw of reparatie van laatstge noemd orgel een vordering heeft ingediend, die hem door de Vier schaar is toegewezen, waarna het orgel bij opbod is verkocht99. Koper van het orgel van de St.Pieterskerk was eveneens de baljuw Rollema, die beide orgels doorverkocht aan Hans Berckhoff, koopman te Münster. Na vele aanbiedingen slaagde deze er in de orgels te ver kopen aan de kerkmeesters van de St.Martin en Ueberwasserkirche in deze stad. Laatstgenoemde kerk kwam in het bezit van het grote orgel van de St.Maartenskerk. Dit orgel had volgens een ten behoeve van de verkoop opgemaakte beschrijving en een registratievoorschrift van om streeks 1580 deze dispositie100: Hoofdwerk: Rugwerk: Blokwerk 16' 1. Prestant 8' 6. Sifflet 1' 2. Holpijp 8' 7. Nasard 3' Borstwerk: 3. Octaaf 4' 8. Mixtuur Trompet 8' bas/disc. 4, Fluit 4' Tremulant. 5. Superoctaaf 2' Trommel, nachtegaal Klavieromvang F-g"a". Rug- en borstwerk op één klavier gecom bineerd. Aangehangen pedaal. Het orgel van de St.Pieterskerk werd in de St.Martin geplaatst. De dispositie is bekend uit een memorie naar aanleiding van het gereed komen van het werk in 1579101: Hoofdwerk: Rugwerk: Blokwerk 8' 1. Holpijp 4' 6. Nasard 3' 2. Prestant 4' 7. Mixtuur 3. Prestant 2' 8. Regaal 4. Gemshoorn 2' 9. Trompet 8' 5. Sifflet 1' Tremulant, trommel, nachtegaal. Klavieromvang F-g"a". De beide orgels werden geplaatst door Jan Roose, die in de trans acties ook een belangrijke rol zal hebben gespeeld. Het verdwijnen 57

Archief | 1974 | | pagina 57