nis van het orgel. Lootens begint zijn bericht met een uiteenzetting over de keuze van de Vlaamse orgelbouwers De Rijckere. Hij was met hen in contact ge komen via de klokkegieter George Dumery te Brugge, die in 1775 in verband met de leverantie van een aantal klokken naar Middelburg reisde en in de barge van Brugge naar Sluis de gebroeders De Rijckere ontmoette. Deze verzochten Dumery hen bij de stadsorganist van Middelburg aan te bevelen voor het geval daar in de toekomst een nieuw orgel zou worden gebouwd. Toen Lootens in 1778 te Brugge de door Dumery gegoten klokken zou gaan keuren gaf een van de "voornaamste voorstanders" wellicht Daniel Radermacher hem de opdracht bij deze gelegenheid bij een bekwaam Vlaams orgelmaker een prijsopgave voor het nieuw te bouwen orgel te vragen. Dat men zijn blik naar het zuiden richtte had twee oorzaken. De Middelburgse stadsorgelmaker Johannes van Overbeek had verldaard een zo grote opdracht wegens zijn hoge leeftijd niet meer te kunnen aanvaarden en bij de bouw van nieuwe orgels te Bergen op Zoom in 1771 en Axel in 1776 was gebleken dat de Vlaamse orgelmakers belangrijk lager in prijs waren. Op zijn doorreis te Gent polste Lootens de beroemde orgelmaker Pie- ter van Peteghem. Deze wenste echter niet voor de opdracht in aan merking te komen aangezien hij ondanks tien man personeel voor meer dan acht jaren werk had en "voor één enkel werk in de Hollandsche smaak, zijn gewoone men suren, daar te lande gebruikelijk, niet wel konde veranderen." Hierop ontbood Lootens de gebroeders De Rijckere naar Brugge. Deze verklaarden zich na inzage van het plan bereid het orgel voor een bepaalde som te willen bouwen en beloofden op korte termijn een aantal gunstige getuigschriften over door hen gebouwde orgels te zul len overleggen. Zij wisten ook zoveel gunstige verklaringen van kerk meesters, pastoors en organisten te tonen, dat men hun in mei 1779 inderdaad de bouw van het nieuwe orgel opdroeg. De orgelbouwers De Rijckere waren afkomstig uit Kortrijk. Petrus Josephus de Rijckere werd daar 15 mei 1716 geboren en zijn broer Johannes de Rijckere 15 juni 1728. In de 2e helft van de 18e eeuw hebben deze orgelmakers vrij veel nieuwe orgels gebouwd. Petrus de Rijckere leverde in 1750 een orgel van 18 registers te Moeskroen, een orgel met rugpositief en 19 registers voor het O.L.V. Hospitaal te Kortrijk in 1752-54 en een orgel voor de Minderbroederskerk te Kortrijk in 1762. Sinds 1762 werkten Petrus en Johannes de Rijckere samen. Zij bouwden in dat jaar een orgel voor de kerk te Bornem, in 1764 voor de kerk te Stekene, in 1764-65 een orgel met rugpositief voor de kerk te Pittem, en een orgel voor de St.Maartenskerk te Kort rijk, en in 1772 een orgel voor de O.L.V. kapel te Merkem. In 1776 69

Archief | 1974 | | pagina 69