iDe wijzigingen die in de loop van de tijd in de beschildering zijn aangebracht zijn in het voorgaande al vermeld. Bij de restauratie van het instrument in de jaren 1970-74 is de orgelkas behandeld tegen houtworm en is de "vogelkooi" rondom de plaats van de organist weg genomen, maar heeft het uiterlijk van het orgel geen wijziging onder gaan. Het hoeft geen betoog, dat na de restauratie van het instrument ook het herstellen van orgelkas en preekstoel in oorspronkelijke staat zeer gewenst is. De wijzigingen in de beschildering hebben de eenheid van het ontwerp aangetast. Door het bruin schilderen van de preek stoel en het van verf ontdoen van de preekstoeltrap, banken en tuin is tussen deze onderdelen en het orgel een contrast geschapen, dat in strijd is met het beginsel van eenheid, dat aan het ontwerp ten grond slag ligt. Met herstel van de witte beschildering zouden de twee afdelin gen weer een geheel vormen. Verder zou het orgel zeer aan authen ticiteit winnen met het terugbrengen van de rose beschildering op hoofd- en rugwerkkas, de marmerbeschildering op de balustrade, met het opnieuw polijsten van de pijpen van het hoofdwerkfront en met het aanbrengen van gordijnen boven de balustrade. Hopelijk zal een der gelijke restauratie in de nabije toekomst plaatsvinden, want pas dan kan het orgel volledig als 18e-eeuws cultuurproduct worden genoten. MIDDELBURG, VOORMALIGE ROOMS-KATHOLIEKE KERKEN Het eerste kerkgebouw van de Rooms-Katholieke parochie te Middel burg bevond zich aan de Blauwedijk. Het was een klein gebouw met het uiterlijk van een woonhuis163. Volgens de beschrijving van Middel burg door Jan Dupon bevond zich in deze kerk een klein orgel met deze dispositie164: 1. Holpijp 8' 5. Cornet 3 st. disc. 2. Prestant 4' 6. Nasard 3' 3. Fluit 4' 7. Mixtuur 3 st. 4. Octaaf 2' 8. Kromhoorn 8' bas/disc. Tremulant Klavieromvang C-c'"aangehangen pedaal C-a'. In 1845 kwam de nieuwe St.Pieterskerk in de Noordstraat gereed en kreeg J.A. Mennes opdracht het orgel daarin over te brengen. Deze heeft toen de fluit 4' en octaaf 2' gewijzigd in een prestant 8' discant en een octaaf 2'165. In het archief Mennes berust een tekening van een orgel met een 8-voetsfront met het bijschrift "Roomsche Kerk Middelburg". Vermoedelijk is dit een onuitgevoerd ontwerp voor vergroting van het front, want het orgel bevatte na 1845 volgens de opgave van Broekhuizen slechts een prestant 8' discant. Waarschijnlijk zijn de muziektrofee op de middentoren en de met potlood geschetste 81

Archief | 1974 | | pagina 81