Frederik van der Weele werd 16 maart 1752 te Middelburg gebo ren174. Naar de naam te oordelen stamde hij uit een oude Zeeuwse familie. Al op vrij jonge leeftijd begon hij zelfstandig te werken als orgel-, en clavecimbelmaker: in een advertentie in de Middelburgsche Courant van 24 januari 1777 hij was toen 22 jaar oud bood hij zijn diensten aan voor het maken en repareren van orgels en clave- cimbels. Het is niet bekend van wie Van der Weele zijn opleiding heeft ontvangen maar wegens zijn Middelburgse afkomst ligt de ver onderstelling voor de hand, dat hij zijn leerjaren heeft doorgebracht bij de stadsorgelmaker Johannes van Overbeek, die zich in 1766 te Middelburg vestigde. Over Van der Weeie's werkzaamheid in de particuliere sector is vrij weinig bekend. In de boekhouding van de Middelburgse regent Daniel Radermacher komt zijn naam sinds 1776 regelmatig voor in verband met het onderhoud van diens orgels en clavecimbels. Hij verrichtte dit onderhoud kennelijk tot grote tevredenheid van Radermacher, want deze gaf hem in 1778 opdracht tot de bouw van een klein huisorgel voor gebruik op zijn buitenplaats Poppenroedeambacht. De dispositie van dit instrument is in de bijlage vermeld onder Arnemuiden. Tot Radermachers overlijden in 1803 bleef Van der Weele met het onder houd van diens instrumenten belast. Op het ogenblik bestaan, voor zover mij bekend, nog slechts een vijftal gesigneerde huisorgels van Frederik van der Weele. Hij moet tijdens zijn lange en werkzame leven echter tientallen van deze instrumenten hebben vervaardigd. Zijn huisorgels waren zeer uiteenlopend van om vang. Een advertentie in de Middelburgsche Courant vermeldt een tafelorgeltje van twee octaven en vijf registers; een andere advertentie een orgel met 8 registers175. Het grootste huisorgel dat Van der Weele vervaardigde was een instrument met twee klavieren en 13 registers. Dit wordt behandeld in de paragraaf Vlissingen, Lutherse Kerk. Sinds het einde van de jaren tachtig van de 18e eeuw hield Van der Weele zich ook bezig met onderhoud en nieuwbouw van kerkorgels. In 1789 volgde hij Johannes van Overbeek op als stadsorgelmaker, waardoor hij het onderhoud van de orgels in de Nieuwe, Waalse en Oostkerk te Middelburg verwierf. Ook onderhield hij sinds die tijd de orgels van de Lutherse en Engelse Kerk in deze stad. In 1792 bouwde hij een orgel voor de Engelse Kerk te Vlissingen, een instru ment met twee klavieren en 13 registers dat in de betreffende paragraaf wordt behandeld. In 1815 bouwde Van der Weele een rugpositief bij het orgel van de Waalse Kerk te Middelburg. Verder heeft hij zich slechts met reparaties van kerkorgels bezig gehouden, waaronder een omvangrijke herziening van het orgel in de St.Jacobskerk te Vlissingen in 1821. Frederik van der Weele overleed 24 januari 1840 op 87-jarige leeftijd, 85

Archief | 1974 | | pagina 85