is het wel een constructie, die door hem frekwent is toegepast, en bij andere huisorgels zelden wordt aangetroffen. De windlade is op het groot octaaf na chromatisch ingedeeld. Het groot octaaf bevindt zich in C en Cs kant aan weerszijden, waartoe een klein weibord is aangebracht. Het pijpwerk van het orgel is van een zeer fraaie factuur. De prestant 4', octaaf 2' en viola di gamba 8' zijn uit metaal vervaardigd, het overig pijpwerk uit eikenhout. De kleinste houten pijpen hebben een voorwand van palmhout. De hol- pijp 8' is geheel gedekt, de fluit 4' is open vanaf fs", de quint 3' is geheel open, met loden klepjes als steminrichting. Het pijpwerk is zeer goed geconserveerd en toont geen sporen van ondeskundige behan deling. Het orgel heeft een vrij ondiep klavier, waarvan de toetsen met perka ment aan de achterregel van het klavierraam zijn bevestigd. Onder de toetsen bevinden zich drukkers, die, op het groot octaaf na, rechtstreeks met de ventielen in verbinding staan. Helaas is het orgel niet in bruik bare staat. Tengevolge van de verplaatsing uit het vroegere onverwarm de museumgebouw naar het centraalverwarmde gebouw aan het Abdij plein is een zodanig windverlies opgetreden, dat het orgel geen toon kan voortbrengen. Naar het geluid van de afzonderlijke pijpen te oor delen, is het een fraai instrument met een liefelijke welluidende klank. Op grond van zijn uitvoering als meubel verdient dit orgel de naam van bureau-orgel. Het bezit geheel de indeling van een dergelijk meu bel met dien verstande dat tussen bovenklep en onderafdeling het kla vier is ingevoegd. Waarschijnlijk is de orgelkas vervaardigd door Jo hannes van der Weele, die volgens het registre civique van 1812 schrijnwerker van beroep was en steeds met zijn vader samenwerkte. De orgelkas is van goede kwaliteit. Hij is vervaardigd uit eikenhout, gefineerd met mahoniehout en uitgevoerd in empirestijl. Vermoedelijk heeft Van der Weele in zijn laatste periode in hoofdzaak orgels van dit type vervaardigd, want een orgel in particulier bezit uit 1826 is volkomen identiek van uiterlijk. Als het enige werk van Frederik van der Weele dat zich nog in open baar bezit in Zeeland bevindt verdient dit orgel dringend restauratie, zodat het ook als muziekinstrument weer kan worden genoten. OOST-SOUBURG, HERVORMDE KERK De Hervormde Gemeente van Oost-Souburg kreeg in 1817 een kabi netorgel ten geschenke van de ambachtsheer mr. A.J. Becius te Mid delburg. Dit instrument, waarvan de dispositie niet is overgeleverd, is in 1874 vervangen door een orgel van K.M. van Puffelen te Zalt- bommel. Deze Karolus Marinus van Puffelen was Middelburger van 87

Archief | 1974 | | pagina 87