hoop de argumenten nader te zullen overwegen door copie van de deductie te vragen. Dit had echter niet het gewenste resultaat, waarop de predikanten een ander middel te baat namen door "seer seditieuse- lijck tegen de magistraet opt subject vant oprechten van den orgel" te preken132. De magistraat liet beide predikanten aanzeggen derge lijke preken voortaan achterwege te laten of dat anders maatregelen zouden volgen om "haer respect ende authoriteyt" te handhaven. De predikanten gooiden het nu over een andere boeg en weigerden cate chisatie te geven. Zij hielden dit een jaar lang vol, maar het schijnt toch aan hun geweten te hebben geknaagd, want begin 1648 gaven zij in de vroedschap te kennen dat het orgelspel de reden van hun ver zuim was en dat zij de catechisaties zouden hervatten, wanneer de orgelbespeling op de zondagmiddag zou worden gestaakt. Ook ditmaal wist de magistraat niet van wijken en besloot kortaf: "het spelen van den orgel te laten geschieden als voor desen ende dat de catechisatie sal geschieden van den eersten sondach in ja- nuario tot den lesten in decembro in conformite van den kercken- ordeninghe133." Het werk van Deakens was geen lang leven beschoren. In 1686 werd de Grote Kerk door brand verwoest en met zoveel andere kunstschat ten ging ook het orgel verloren. 2. HET HUIDIGE ORGEL Sinds de Franse tijd maakt de Hervormde Gemeente alleen gebruik van het koor van de O.L.V.Kerk, de Kleine Kerk. Pas in 1928 is dit van een orgel voorzien. Het orgel is aangekocht van de Gereformeerde Kerk te Middelburg en afkomstig uit de Noorderkerk in de Bogaard straat. Het was daar in 1890 geplaatst door de fa. Adema, die het weer had aangekocht van de r.-k. parochie te Sassenheim. Het orgel is in 1855 voor deze parochie gebouwd door de Utrechtse orgelmaker Henricus Dominicus Lindsen134. Lindsen bouwde onder meer het orgel van de Augustijnenkerk aan de Oudegracht te Utrecht. Hij overleed in 1863185. Het orgel is nog vrijwel geheel in oorspronkelijke staat. Het heeft deze dispositie: Hoofdwerk: Bovenwerk: 1. Prestant 8' 1. Bourdon 8' 2. Roerfluit 8' 2. Viola di gamba 8' disc. 3. Bourdon 8' vanaf c° 3. Roerfluit 4' 4. Octaaf 4' 4. Salicionaal 4' 5. Octaaf 2' 5. Woudfluit 2' 6. Quint 3' 6. Open plaats. 7. Mixtuur 3-4 st.bas/disc. Pedaal: Subbas 16' Klavieromvang C-f'"Pedaal C-f'. 90

Archief | 1974 | | pagina 90