Bovenklavier: 1. Prestant 8' disc. 2. Holpijp 8' 3. Prestant 4' 4. Octaaf 2' 5. Comet 4 st. 6. Quint 3' 7. Mixtuur 2 st. 8. Basson 8' bas 9. Trompet 8' disc. Onderklavier: 1. Holpijp 8' 2. Dwarsfluit 8' disc. 3. Fluit 4' 4. Superoctaaf 1' Tremulant Ventiel Klavieromvang C-f'" Aangehangen pedaal C~c' Gehalveerde klavierkoppel. Frederik van der Weele onderhield het instrument tot zijn overlijden in 1840. Daarna waren P.M. en C.P. van Sprang te Vlissingen met het onderhoud belast tot 1895191. In het archief van de Engelse Gemeente berust een ongedateerd plan van C.P. van Sprang voor het aanbrengen van een bourdon 16' in plaats van de cornet en het completeren van de prestant 8', maar uit de rekeningen blijkt, dat dit plan niet is uit gevoerd192. In 1900 werd het orgel gerepareerd door de fa. PJ. Ver meulen te Weert, waarbij een viola di gamba werd aangebracht, waar schijnlijk in plaats van de dwarsfluit193. Het orgel bevond zich voor de brand van 1911 dus nog grotendeels in de oorspronkelijke staat. Ongetwijfeld is er een waardevol instrument mee verloren gegaan; het was tevens het enige geheel nieuw gebouwde kerkorgel van de hand van Frederik van der Weele. Ook uit oogpunt van architectuur was dit orgel van belang. We ken nen het uiterlijk nog door een foto uit het begin van deze eeuw, waar op het bovenste gedeelte van het front echter ontbreekt. Omdat deze foto ook wat te zwak was voor reproductie heb ik de voorkeur gegeven aan een reconstructietekening als afbeelding. Daarop is het ontbreken de gedeelte zo goed mogelijk ingevuld. Het orgel was geplaatst boven de kerkeraadsbank, die tevens als preekstoel fungeerde. Op de vier zuilen van deze bank rustte het oksaal van het orgel. Het oksaal was voorzien van een balustrade met gezaagde balusters die onder het orgelfront een lichte uitwaartse buiging vertoonde. Het orgel had een vijfdelig front met een verhoogde middentoren tussen uitwaarts ge bogen velden. Naast het front waren vleugelstukken aangebracht. Alle rekeningen betreffende de bouw van het orgel zijn in het archief van de Engelse Gemeente bewaard gebleven194. Sommige daarvan ver schaffen nog waardevolle informatie over het uiterlijk. De rekening van de beeldhouwer Antonie de Vleeshouwer te Middelburg vermeldt het beeldhouwwerk voor de consoles en blinderingen en de "creuls", de vleugelstukken naast het front. Verder leverde deze "twee basuyn- blaasers en een Davidt op de harp speelende". De rekening van de schilder Adam Meskes vermeldt behalve een grote hoeveelheid grond verf en bladgoud "kompozisie bruyn" voor orgelkas, oxaal en bank, 92

Archief | 1974 | | pagina 92