waarschijnlijk een roodbruine verf. Uit de notulen blijkt, dat Van der Weele het niet met deze wijze van beschilderen eens was. De kerke- raad achtte zijn bezwaren echter niet relevant195. Vermoedelijk heeft Van der Weele een witte beschildering, zoals bij het in 1790 aan de Lutherse Kerk geleverde orgel bepleit. Volgens de rekening van een textielhandelaar werden naast het orgel "groen saaien" gordijnen aan gebracht. De architectuur van dit orgel was van een goed gehalte en geeft ons een indruk van de bouwtrant van Frederik van der Weele in de 18e eeuw. Het orgel was eenvoudig van opzet, maar bezat door zijn com binatie van uitwaartse en opwaartse bewegingen in het front een boeiend lijnenspel. Dit orgel toont verwantschap met het type orgel dat de Middelburgse stadsorgelmaker Ludovicus de Backer in het midden van de 18e eeuw vervaardigde (Hervormde Kerk te Oirschot) en met het orgel van de Hervormde Kerk te Gapinge. Wellicht heeft Frederik van der Weele dit fronttype ontleend aan het werk van zijn voorganger. VLISSINGEN, ST.JACOBSKERK Over de geschiedenis van de orgels van de St.Jacobskerk te Vlissingen beschikken we nog slechts over schriftelijke gegevens: de brand van deze kerk in 1911 vernietigde de drie historische instrumenten die zich in deze kerk bevonden: het orgel dat Cornelis Ramault in 1690 leverde, het grote orgel dat in de jaren 1765-69 werd gebouwd door Albertus van Os en het orgel van de Engelse Kerk dat in het voor gaande al is behandeld. Alleen een rijke hoeveelheid documentatie maakt echter nog een gedetailleerde beschrijving mogelijk. 1HET ORGEL DOOR CORNELIS RAMAULT Het orgel dat Cornelis Ramault in 1690 voor de St.Jacobskerk leverde, was het eerste kerkorgel te Vlissingen sinds de reformatie. Dit late tijd stip was een gevolg van tegenwerking van kerkelijke zijde. Al in 1630 had de magistraat besloten een orgel te laten bouwen, maar daar van afgezien op verzoek van de kerkeraad, hoewel reeds een contract met een niet met name genoemde orgelmaker was gesloten196. Ook in 1689 had de kerkeraad nog bezwaren, wat toen echter de uitvoering niet meer kon verhinderen197. Cornelis Ramault, die het nieuwe orgel leverde, was een Vlaams orgelmaker. In 1681 bouwde hij een orgel voor het Jezuïtencollege te Brugge en in 1683 voor de O.L.V.kerk in deze stad. In de jaren 1688-91 was hij in Zeeland werkzaam198. We kennen de dispositie van het door Ramault gebouwde orgel dank zij een notitie van de Vlissingse kerkmeester Jasper Nosse199. Deze opgave luidt als volgt: 93

Archief | 1974 | | pagina 93